Yonga grubu NVIDIA, yapay zekadaki patlamadan büyük ölçüde yararlanıyor. Grafik kartı uzmanı, satış tahmini ile analistlerin ortalama beklentilerini yüzde 50 civarında aştı. NVIDIA yongaları ve yazılımı, yapay zekaya dayalı uygulamalar için çok uygundur.

NVIDIA, Temmuz ayında sona eren çeyrek için yüzde iki aşağı yukarı bir aralıkla yaklaşık 11 milyar dolarlık satış tahmin ediyor. Analistler, ortalama 7,2 milyar dolar civarında bir beklenti içindeydiler.
Şirket patronu Jensen Huang, gazetecilerle yaptığı bir telefon konferansında, veri merkezlerini yükseltmek için "inanılmaz siparişler"den bahsetti. Daha çok AI uygulamalarına yönelik olacaklardı.

Geçen çeyrekte NVIDIA'nın veri merkezi teknolojisi geliri, yüzde 14 artışla 4,28 milyar dolara çıkarak rekor seviyeye ulaştı. Başlangıçta grafik kartları için geliştirilen NVIDIA teknolojileri, yapay zeka uygulamalarının ardındaki bilgi işlemi gerçekleştirme konusunda uzun bir geçmişe sahiptir.

Son aylarda, ChatGPT sohbet robotu ve metin açıklamalarına dayalı görüntüler oluşturabilen yazılım, yeni bir yapay zeka heyecanını tetikledi. Birçok şirket, veri merkezlerinde özel teknolojiye olan ihtiyacı artıran bu tür uygulamalara ayak uydurmak istiyor.

Analistler şimdi, mevcut çeyrek için şaşırtıcı derecede yüksek satış tahmininin bir aykırı değer mi yoksa sürekli olarak büyük bir NVIDIA işinin bir göstergesi mi olduğunu merak ediyorlar. Huang, yapay zeka kullanımının henüz yeni başladığını vurguladı.

Genel olarak, Nisan ayında sona eren ilk çeyrekte NVIDIA satışları yüzde 13 düşerek 7,19 milyar dolara (6,7 milyar avro) geriledi. Bunun ana nedeni, kişisel bilgisayarlar için ekran kartları işindeki düşüştü. Bu yüzde 38 küçülerek 2.24 milyar dolara geriledi. PC pazarı, korona pandemisinin başlangıcındaki hızlı satışların ardından şu anda zayıf.

Şahap Kavcıoğlu, BDDK'nın altıncı başkanı oldu Şahap Kavcıoğlu, BDDK'nın altıncı başkanı oldu

Sonuç olarak, NVIDIA çeyreği bir yıl önceki 1,62 milyar dolardan 2,04 milyar dolar kârla kapattı.
ABD'li çip grubu NVIDIA için şaşırtıcı derecede iyi rakamlar ve iş beklentileri , Çarşamba gününün mesai saatlerinden sonra sektördeki önemli hisse senetlerinde güçlü bir yükseliş eğilimine neden oldu.

NVIDIA hisseleri, NASDAQ'daki ABD ticaretinde geçici olarak yüzde 24,75 artışla 381,56 dolara yükseldi.
Grafik kartı, sunucu ve yapay zeka yongaları uzmanının hisseleri geçen yıl iki katından fazla değer kazandı. Yüzde 20'lik bir başka artı, borsada bir anda yaklaşık 150 milyar dolar (139 milyar avro) değerinde olacak - ardından 900 milyar dolardan fazla. Rakip AMD'nin (Advanced Micro Devices) kağıtları da Çarşamba günü ABD borsasının kapanmasının ve NASDAQ'da yüzde 9,16 artışla 118,19$'a yükselmesinin ardından fayda sağlayabildi.

NVIDIA, mevcut çeyrek için gelir rehberliği ile pazar beklentilerini büyük ölçüde aştı. Grafik kartı uzmanı, Temmuz ayının sonuna kadar devam eden çeyrek için satışların yaklaşık on bir milyar dolar olacağını tahmin ediyor. Analistler, ortalama 7,2 milyar dolar civarında bir beklenti içindeydiler.

Son çeyrekte satışlar yıllık %13 düşüşle 7,19 milyar $'a (6,7 milyar avro) geriledi - ancak bu aynı zamanda uzmanların beklediğinden daha fazla gelirdi. Veri merkezleri için teknoloji ile iş rekor seviyeye yükseldi. NVIDIA, itici gücün yapay zeka (AI) uygulamalarına yönelik kapasite talebi olduğunu vurguladı.

Başlangıçta grafik kartları için geliştirilen NVIDIA teknolojileri, yapay zeka uygulamaları için uzun süredir kendilerini kanıtlamıştır. Yapay zeka konusu şu anda sermaye piyasasında herkesin ağzında ve yatırımcılar arasında gelecekteki işlerle ilgili fanteziler uyandırıyor.

Sonuç olarak, NVIDIA geçen yılın aynı çeyreğindeki 1,62 milyar dolardan 2,04 milyar dolara düştü.

Bernstein, NVIDIA Hedefini 475 Dolara Yükseltti - "Daha İyi Performans"

ABD'li analiz şirketi Bernstein Research, NVIDIA için fiyat hedefini 300'den 475 ABD dolarına yükseltti ve notu "Daha İyi" olarak bıraktı. Analist Stacy Rasgon Perşembe günü sunulan bir çalışmada, grafik kartı uzmanının ilk çeyreğinin "son derece güçlü" olduğunu ve satış ve hisse başına kazanç için fikir birliği tahminlerinin açıkça aşıldığını yazdı. Bir yatırımcı olarak yapay zeka üzerine bahis oynamak isteyen herkes, hisse ilk bakışta pahalı görünse bile muhtemelen NVIDIA ile oldukça iyi durumdadır.

Barclays, NVIDIA hedefini 500 dolara yükseltti

İngiliz yatırım bankası Barclays, "olağanüstü güçlü üç aylık rapor" karşısında NVIDIA için fiyat hedefini 275'ten 500 ABD dolarına yükseltti ve notu "Aşırı kilolu" olarak bıraktı. Analist Blayne Curtis Perşembe günü yayınlanan bir çalışmada yapay zeka dalgasının karaya vurduğunu yazdı. Pazar hızlı hareket ediyor ve çip ve işlemci üreticisinin ürünleri bu dalgayı ilerletecek tek çözüm gibi görünüyor.