BBVA, OpenAI ile anlaşma imzaladı BBVA, OpenAI ile anlaşma imzaladı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 3 Mayıs'ta açıklayacağı nisan ayı enflasyon verileri için piyasa katılımcılarının beklentileri ortaya çıktı. Bloomberg HT'nin gerçekleştirdiği ankette piyasa katılımcıları, nisan ayında yıllık enflasyonun yüzde 70 olacağını öngörüyor. Ankete göre aylık enflasyon beklentisi ise yüzde 3,2 olarak belirlendi.

Ankete katılan 21 kurumdan elde edilen verilere göre, nisan ayı için en düşük aylık enflasyon beklentisi yüzde 2,3, en yüksek beklenti ise yüzde 3,8 seviyesinde gerçekleşti. Yıllık enflasyon için ise en düşük tahmin yüzde 68,3, en yüksek tahmin ise yüzde 70,7 olarak belirlendi.

2024 Yılı Sonu Enflasyon Beklentisi Düştü

Bu anket döneminde 2024 yılı sonuna ilişkin enflasyon beklentisi ise bir önceki anket dönemine göre düşüşle yüzde 43 oldu. Bir önceki anket döneminde 2024 yılı sonu enflasyon beklentisi yüzde 44 seviyesindeydi.

Enflasyon Beklentileri Neye Dayanıyor?

Piyasa katılımcılarının enflasyon beklentileri, çeşitli faktörlere dayanıyor. Bu faktörler arasında küresel enerji ve gıda fiyatlarındaki artış, döviz kurundaki dalgalanmalar, yurt içi talepteki değişimler ve hükümetin ekonomi politikaları yer alıyor.

Enflasyonun Ekonomiye Etkileri

Yüksek enflasyon, ekonomiyi olumsuz etkileyen önemli bir faktördür. Enflasyon, alım gücünü düşürerek halkın refahını olumsuz etkiler. Ayrıca yatırımları caydırır ve işsizliği artırır.

Enflasyonla Mücadele

Enflasyonla mücadelede Merkez Bankası ve hükümete önemli roller düşüyor. Merkez Bankası, para politikası araçlarını kullanarak enflasyonu kontrol altına almaya çalışır. Hükümet ise maliye politikası ve yapısal reformlar yoluyla enflasyonla mücadeleye katkıda bulunur.

Editör: Kazim Bozkurt