El Salvador’un başkenti San Salvador’da gerçekleşen Kainat Güzeli 2023 yarışmasında, 84 ülke ve bölgenin güzelleri kıyasıya yarıştı. Yarışmanın sonunda, Nikaragua’yı temsil eden Sheynnis Palacios, tarihi bir başarıya imza atarak ülkesine ilk Kainat Güzeli tacını getirdi. Palacios, bir önceki yılın birincisi ABD’li R’Bonney Gabriel’den tacını devraldı.

Kainat Güzeli 2023 yarışmasının jürisi kimlerden oluştu?

Kainat Güzeli 2023 yarışmasının jürisi, model, sunucu, sosyal medya fenomeni ve eski güzellik kraliçelerinden oluştu. Jüri üyeleri şunlardı:

  • Halima Aden: Somali asıllı Amerikalı model. 2016 yılında Miss Minnesota USA yarışmasına katılarak, başörtülü bir model olarak tarihe geçti. 
  • Carson Kressley: Amerikalı moda tasarımcısı, sunucu ve yazar. “Queer Eye” adlı reality şovun yıldızlarından biri. 
  • Avani Gregg: Amerikalı TikTok fenomeni, aktris ve makyaj sanatçısı. 2020 yılında TikTok Breakout Star ödülünü kazandı. 
  • Janelle Commissiong: Trinidad & Tobago’lu model. 1977 yılında Miss Universe yarışmasını kazanarak, bu unvanı alan ilk siyahi kadın oldu. 
  • Iris Mittenaere: Fransız model, sunucu ve diş hekimi. 2016 yılında Miss Universe yarışmasını kazanarak, bu unvanı alan ikinci Fransız kadın oldu. 

Kainat Güzeli 2023 yarışmasının sonuçları nasıl oldu?

Kainat Güzeli 2023 yarışmasında, 84 güzel arasından 20’si yarı finale, 10’u ise finale kaldı. Finale kalan güzeller, gece elbisesi, mayo ve soru-cevap bölümlerinde performanslarını sergilediler. Yarışmanın sonunda, Nikaragua güzeli Sheynnis Palacios, Kainat Güzeli 2023 seçildi. Palacios, 23 yaşında, 1.80 boyunda, iletişim mezunu, model ve voleybolcu bir güzel. 

Yarışmanın ikincisi, Venezuela güzeli Amanda Dudamel oldu. Dudamel, 25 yaşında, 1.75 boyunda, hukuk mezunu, avukat ve aktivist bir güzel.

Yarışmanın üçüncüsü ise, Dominik Cumhuriyeti güzeli Andreina Martinez oldu. Martinez, 24 yaşında, 1.78 boyunda, psikoloji mezunu, model ve oyuncu bir güzel.

Olmayan ülkeyle anlaşma imzalayınca istifa etti! Olmayan ülkeyle anlaşma imzalayınca istifa etti!

Yarışmanın dördüncüsü, Kolombiya güzeli Camila Avella, beşincisi ise, Porto Riko güzeli Karla Guilfu oldu.

Yarışmanın Güzeller Güzeli ödülü ise, İspanya güzeli Athenea Perez’e verildi. Perez, 22 yaşında, 1.82 boyunda, işletme mezunu, model ve dansçı bir güzel.

Kainat Güzeli yarışmasında köklü değişiklikler

Kainat Güzeli yarışması, 2023 yılında 72 yıllık tarihinde ilk kez, evli kadınların ve annelerin de katılmasına izin verdi. Yarışma komitesi, bu kararıyla, kadınların kendi hayatları üzerinde söz sahibi olması gerektiğini ve kişisel kararlarının başarılarına engel olmaması gerektiğini vurguladı. 11

Yarışmaya katılan güzeller arasında, evli olanlar ve çocuk sahibi olanlar da vardı. Örneğin, Filipinler güzeli Beatrice Gomez, lezbiyen bir kadın olarak evliydi ve bir kız çocuğu vardı. 12 Hindistan güzeli Harnaaz Sandhu, evliydi ve bir oğlu vardı. [13] İsrail güzeli Tehila Levi, boşanmıştı ve bir kızı vardı. [14]

Kaynak: HABER MERKEZİ