Nihal ve Bahar Candan kardeşler kimdir?


Sosyal medya fenomenleri Bahar ve Nihal Candan kardeşler, 1997 ve 1998 yıllarında Mersin’de doğdular. İstanbul Beykent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim gören kardeşler, TV8’de yayınlanan “İşte Benim Stilim” yarışmasıyla tanındılar. Özellikle lüks yaşamları, pahalı kıyafetleri ve otelleriyle dikkat çeken kardeşler, sosyal medyada milyonlarca takipçiye sahipler.

Candan kardeşler neden tutuklandı?


Bahar ve Nihal Candan kardeşler, 14 Kasım 2023 tarihinde İstanbul’da “suç örgütüne üye olma” ve “suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama” suçlarından gözaltına alındılar. Candan kardeşlerin, 2020 yılında başlatılan bir soruşturma kapsamında, “Sazan Sarmalı” adı verilen bir yöntemle, çok sayıda kişiyi dolandıran bir suç örgütüne üye oldukları ve bu örgütten elde ettikleri paraları akladıkları iddia edildi.

Candan kardeşlerin yargılanacağı suçlar nelerdir?


Candan kardeşlerin yargılanacağı suçlar, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 220. ve 282. maddelerinde düzenlenmiştir. TCK’nın 220. maddesine göre, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma” suçu, en az üç kişinin, suç işlemeye elverişli araç ve gerece sahip olarak, hiyerarşik bir ilişki ve iş bölümü içerisinde amaç suçları işlemek için süreklilik arz edecek şekilde bir araya gelmesiyle meydana gelir. Örgüt yöneticiliği ve üyeliği suçları da bu madde kapsamında cezalandırılır.

TCK’nın 282. maddesine göre, “Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama” suçu, alt sınırı altı ay veya daha fazla hapis cezasını gerektiren bir suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini, yurt dışına çıkaran veya bunların gayrimeşru kaynağını gizlemek veya meşru bir yolla elde edildiği konusunda kanaat uyandırmak maksadıyla, çeşitli işlemlere tâbi tutan kişi tarafından işlenir.

Yeni dizisi merakla bekleniyordu - Burcu Biricik hayranlarını son haberle üzdü Yeni dizisi merakla bekleniyordu - Burcu Biricik hayranlarını son haberle üzdü

Candan kardeşlerin, bu suçlardan dolayı 3 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile yargılanmaları bekleniyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ