Niğde Valiliği himayelerinde ve Niğde Belediyesi katkılarıyla kentte ilk defa gerçekleşecek olan Uluslararası Scarpa Aladağlar Epic Trail, Aladağlar mevkisinde bugün başladı. Yarışmanın açılışına Vali Cahit Çelik, eşi Nermin Çelik, Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Eşi Duygu Özdemir ve Gençlik ve Spor İl Müdürü İlker Ötgünlü de katıldı. Vali Çelik, Aladağlar'ın doğal güzellikleriyle dağcılık faaliyetlerinin yapıldığı güzel dağlardan biri olduğunu kaydetti.

Aladağların Türkiye'nin önemli dağlarından biri olduğunu vurgulayan Vali Çelik, "Burada toplamda 3 gün sürecek olan bir etkinlik yapıyoruz, Türkiye'de kamplı etkinlik olarak bir ilk. Sporcularımız ilk gün 45 kilometre koşup Kapuzbaşı Şelalesi'ne gidecekler, daha sonra kamp yapıp ertesi gün Maden Boğaz Vadisi'nden koşup bu tarafa gelecekler. Üçüncü günde biraz daha rahat diyebileceğimiz Emli Vadisi'nden 13-15 kilometre koşulacak. Tüm sporcularımıza ve katılımcılara teşekkür ediyorum" dedi.

YARIŞMA PARKURU

Scarpa Aladağlar Epic Trail kapsamında, 13, 25, 45 ve 125 kilometre olmak üzere dört farklı parkurdan oluşacak. Parkurlar arasında en zorlu olanı, 3 gün sürecek olan 125 kilometrelik parkurda sporcular, kendi yeterliliklerini sağlayarak koşacaklar ve Aladağlar'ı iki kez aşacak. Birinci gün 45, ikinci gün 55, üçüncü gün ise 25 kilometre koşulacak olup aynı zamanda sporcular çadırda konaklama yaparak bölgenin birçok rotasını da koşarak keşfedecek.

Türkiye'nin en zorlu yarışlarından biri olan Aladağları iki kez aşarak geçilen bu zorlu ve heyecan verici yarış, ilk kez düzenlenmesine rağmen Türkiye’nin en zorlu yarışlarından biri olarak dikkat çekiyor. Bu bağlamda, gelecek yıllarda da daha fazla yabancı sporcunun katılımıyla, bölgenin koşu turizmi açısından daha da tanınmasına katkı sağlayacak. 

Cengiz Han'ın Başarı Formülü: Tarihin En Büyük Fatihini Güçlü Kılan Ne? Cengiz Han'ın Başarı Formülü: Tarihin En Büyük Fatihini Güçlü Kılan Ne?

Kaynak: dha