Zurnanın zırt dediği yer neresi? Zurnanın zırt dediği yer neresi?

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde en yakın rakibine yaklaşık 8 bin oy fark atarak tekrar göreve yeniden seçilen Belediye Başkanı Emrah Özdemir, gerçekleştirilen seçimi değerlendirip ilçede 100 Yılın Projesi olarak nitelendirilen Kale Projesi ve Eski Sanayi Projeleri hakkında açıklamalarda bulundu. 1 Nisan itibarıyla çalışmalara başladıklarını anlatan Belediye Başkanı Emrah Özdemir, "Şu an belediyemizde bir yoğunluk var. Vatandaşlarımız bizlere hayırlı olsun ziyaretlerine geliyorlar. Ben buradan tekrar tüm Niğdeli hemşerilerime teşekkür ediyorum. Bizlere bir 5 yıl daha bu şehre belediye başkanlığı yapma şerefini layık gördüler. 31 Mart seçimlerinde bütün Niğde kazandı. Geçtiğimiz 5 yıl içerisinde hiçbir parti ve siyaset gözetmeden işlerimizi yapmaya çalıştık. Her kesimin belediye başkanlığını yapmak için çalıştık. Bundan sonra da önümüzdeki 5 yıl da tüm Niğdelilerin belediye başkanlığını yapacak, eşit, adaletli, haktan ve hukuktan ayrılmadan bir dönemi daha ilimizin gelişimleriyle dolu, yeni yatırımlarla büyük işlerin konuşulduğu yeni bir dönemde güzel hizmetler bırakmak için var gücümüzle çalışacağız” dedi.

'ÇALIŞMALAR TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR'

'100 yılın projesi' olarak adlandırılan Niğde Kalesi ve Çevresi Koruma ve Yenileme Projesine ilişkin çalışmalarda gelinen noktayı değerlendiren Belediye Başkanı Emrah Özdemir, “Kale ve çevresinde başlattığımız projemiz son hızıyla devam ediyor. Türkiye’de kültür varlıkları alanlarında devam eden en hızlı projeler arasında yer alan Niğde Kalesi’ndeki projemizde ilk yapım ihalesini gerçekleştirdik. İhaleyi alan firma çalışmalarına başladı. 70’e yakın tarihi yapının korunup yenileneceği alandaki metruk yapılar yıkıldı, 2200 hak sahibinden 2000 hak sahibine ait alanlarda kamulaştırma tamamlandı. Kale projemiz Türkiye’deki en zor projelerden bir tanesi. Birinci derece ve üçüncü derece arkeolojik sit alanlarında bir kentsel yenileme projesi götürüyoruz. Bütün yetki kurulda. Tabii seçim zamana yalan yanlış çok bilgiler dolaştı. Bundan dolayı da vatandaşlarımızın aklında soru işaretleri oluşmuş olabilir ama projemizde hiçbir sıkıntı yok, projemiz devam ediyor. Projemizi Çevre Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanlığı ve TOKİ ile birlikte yapıyoruz. Buradan tekrar Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Bizlere neredeyse sınırsız bir bütçe tanıdı. Yapılması gereken ve geç kalınan bir projeydi. Cumhurbaşkanımız bize o bütçeyi tahsis ettikten ve yetkileri verdikten sonra projemiz neredeyse 3 yılı geçkin bir zamandır başladı ve şu an itibarıyla devam ediyor. Önümüzdeki en geç 3 yıl içiresinde bitirmeyi hedefliyoruz. Orası kurul izniyle yapılan ve çalışılan bir proje inşallah en geç 2 ya da 3 yıl içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz. Bu seçim bize halkımızın bizim projelerimize olan desteklerini de gösterdi. Birileri kaleye çıkıp şöyle mi böyle mi bakımından açıklamalar yapıyordu. Seçimde halkımızın bizim doğru yolda olduğumuzu tasdikledi. Bundan sonra çok daha hızlı gideceğiz” diye konuştu.

'NİĞDE’NİN CAZİBE BÖLGESİ OLACAK'

Belediye Başkanı Emrah Özdemir, eski sanayi sitesinde devam eden Kentsel Yenileme Projesi'nin de bölgeyi İç Anadolu’nun en cazibeli bölgesi haline getireceğini söyledi. Başkan Özdemir, şehir merkezinde kalan eski sanayi sitesindeki dükkanları yıkıp yerine, içerisinde alışveriş merkezleri, yaşam alanları, bisiklet ve yürüyüş yolları, otel ve pansiyonları, sinema salonları, küçük bir göletin de yer aldığı turistik bir alan inşa edeceklerini ifade etti. 400 esnafın, yeni sanayi sitesinde Niğde Belediyesi tarafından yapılan modern dükkanlara taşındığını belirten Başkan Özdemir, “Bu proje de anlatılması zor bir projeydi. Bize güvenen ve projeyi uygulamamıza destek veren esnafımıza teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: DHA