Reuters'in ABD Ulaştırma Bakanlığı belgelerine dayandırdığı habere göre, Elon Musk'ın beyin implantı şirketi Neuralink, tehlikeli maddelerin yasa dışı taşınması nedeniyle cezalandırıldı.

İBB'nin yüzde 10'luk zam oranına sendika üyelerinden tepki İBB'nin yüzde 10'luk zam oranına sendika üyelerinden tepki

Denetimde Ortaya Çıkan İhlaller

Şubat 2023'te Teksas ve Kaliforniya'daki Neuralink tesislerinde yapılan denetimler sırasında, müfettişler şirketin kendisini tehlikeli madde taşıyıcısı olarak kaydettirmediğini ortaya çıkardı. Bu durum, şirketin yasa dışı olarak ölümcül maddeleri taşıdığı anlamına geliyor.

Tehlikeli Atıkların Paketlenme Sorunu

Donanımhaber'de yer alan ayrıntılara göre, denetim sırasında yanıcı sıvı Ksilen de dahil olmak üzere tehlikeli atıkların uygunsuz bir şekilde paketlendiği tespit edildi. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, ksilenin baş ağrısı, baş dönmesi, kafa karışıklığı, kas koordinasyonu kaybı ve hatta ölüme neden olabilecek potansiyele sahip olduğu belirtildi.

Güçlü Bir Para Cezası

ABD Ulaştırma Bakanlığı, belirlenen ihlallerin düzeltilmesi taahhüdü üzerine Neuralink'e 2 bin 480 dolar para cezası uyguladı. Ancak belgelerde, Neuralink'in neden tehlikeli madde taşıması gerektiği ya da ihlallerin herhangi bir zarara yol açıp açmadığına dair bilgiler bulunmamaktadır.

Kaynak: haber merkezi