İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ofisi, Hamas ile varılan anlaşma kapsamında bugün serbest bırakılacak ikinci grup İsrailli esirin listesini aldıklarını duyurdu. Tel Aviv yönetimi ile Hamas arasındaki esir takası süreci devam ederken, bugün serbest bırakılması planlanan İsrailli esirlerin isimleri belirlendi.

Güvenlik Güçleri Listenin İncelenmesinde

Başbakanlık Ofisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Mossad ve İsrail ordusunun bugün serbest bırakılacak İsrailli esirlerin listesini aldığı ifade edildi. Güvenlik güçleri listenin ayrıntılarını incelemekte ve serbest bırakılacak esirlerin ailelerine bilgi verildiği belirtildi.

Uzlaşı Sürecinin Detayları

Hamas'ın 7 Ekim'deki Aksa Tufanı operasyonuyla başlayan çatışmaların ardından varılan uzlaşıya göre, bugün serbest bırakılacak İsrailli esirler karşılığında İsrail hapishanelerinde tutulan 150 Filistinli'nin serbest bırakılması öngörülüyor.

Dijital varlıkların kullanılmasına onay Dijital varlıkların kullanılmasına onay

Dün akşam gerçekleşen takasın ardından, Hamas 13 İsrailli esiri serbest bırakırken, İsrail ise işgal altındaki Batı Şeria'daki hapishanede bulunan 39 Filistinliyi serbest bırakmıştı. Uzlaşı kapsamında, bugün serbest bırakılacak esirler arasında kadın ve çocuklar da yer alıyor.

Gazze İşgali ve Son Durum

İsrail ve Hamas arasındaki çatışmaların 50. gününde, saldırılarda ölen ve yaralananların sayısıyla ilgili rakamlar kamuoyuna duyuruldu. İsrail ordusuna göre, 7 Ekim'den bu yana İsrail'in saldırılarında 310'dan fazla asker öldü, 5 bin 132 kişi yaralandı. Gazze'deki yetkililere göre ise, aynı dönemde 6 bin 150'den fazla çocuk ve 4 binden fazla kadın olmak üzere 14 bin 854 kişi hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, saldırılar sırasında birçok hastaneyi hedef aldı ve on binlerce yaralının sığındığı yerleri vurdu. Hizbullah ile yaşanan sınır çatışmalarında ise 85 Hizbullah mensubu öldü.

Kaynak: AA