Araplar İsrail Cumhurbaşkanı Herzog'la el sıkıştı Araplar İsrail Cumhurbaşkanı Herzog'la el sıkıştı

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nde Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın karargahı olduğunu iddia ettiği Şifa Hastanesi’ne tanklar eşliğinde baskın düzenledi.İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, hastanenin terör altyapısına kalkan olarak kullanıldığını ve hastanelerden saldırı düzenlendiğini öne sürdü1. İsrail ordusu, hastaneye girdikten sonra Hamas üyelerini tutukladığını ve silah depolarını imha ettiğini açıkladı.

Şifa Hastanesi’nde durum ne?

Şifa Hastanesi, Gazze Şeridi’nin en büyük sağlık tesisi olup, binlerce yaralı ve yerinden edilmiş Filistinliye hizmet veriyor. İsrail’in saldırıları nedeniyle hastane, elektrik ve yakıt sıkıntısı çekiyor. Hastanede ilaç ve tıbbi malzeme stokları da tükenmek üzere.Hastane çalışanları, İsrail’in baskını sırasında hastaların ve personelin panik yaşadığını, bazı yaralıların hayatını kaybettiğini, hastanenin bazı bölümlerinin hasar gördüğünü söyledi3. Hastane yönetimi, İsrail’in baskınını uluslararası hukuka aykırı ve insanlık dışı bir saldırı olarak nitelendirdi.

İsrail’in Gazze’ye saldırıları ne zaman başladı?

İsrail, 7 Ekim’de Kudüs’te Filistinlilere ve Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerine karşılık vermek için İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın kapsamlı saldırı düzenlemesi üzerine Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı. İsrail, 26 Ekim’de de Gazze’ye karadan sınırlı operasyonlar düzenlemeye başladı. İsrail’in saldırılarında Gazze’de 8 bin 796 Filistinli öldü, 22 bin 219 kişi yaralandı. İsrail’de ise 1.400’den fazla İsrailli öldü, 5 bin 132 kişi yaralandı5. ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Netanyahu’yu arayarak Gazze’ye yönelik saldırıları durdurmasını istedi, ancak Netanyahu “zafer kazanıncaya kadar” saldırılara devam edeceklerini söyledi.

Kaynak: AA