AKP’li milletvekilleri Meclis’te sunum yapan Bakan Nureddin Nebati’ye “Asgari ücretteki artışla birlikte market fiyatları da yükseldi. Nasıl mücadele edeceğiz” sorusunu yöneltti.

Bakanın Nebati, “Orası serbest piyasa. Marketlerde serbest ekonomi koşulları etkili. Oraya müdahale edemeyiz. Depoculuk farklı, stokçuluk farklı” şeklinde soruyu yanıtladı.


AKP TBMM Grubu dün Grup Başkanı İsmet Yılmaz başkanlığında toplandı. Basına kapalı olarak yaklaşık 2.5 saat devam eden toplantıda Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ekonomideki son durum ile ilgili AKP’li milletvekillerine sunum gerçekleştirdi.

 Ardından milletvekillerinin sorularına karşılık veren Nebati, “Asgari ücret 8 bin 500 TL oldu. Güzel bir artış ancak asgari ücret ile birlikte market fiyatları da yükseliyor. Market fiyatlarındaki bu artışla nasıl mücadele edeceğiz” sorusuna yanıt olarak şöyle konuştu:

“DEPOCULUK VE STOKÇULUK FARKLI”

“Orası serbest piyasa. Marketlerde serbest ekonomi koşulları etkili. Oraya müdahale edemeyiz. Depoculuk farklı, stokçuluk farklı. Marketlerde kendi arzularıyla fiyatları düşürenler var. Depoculuk farklı çünkü market kışın satmak için elmaları depoda tutabilir. Kış boyunca siz onu alacaksınız doğal olarak, o nedenle soğuk hava depolarında tutuluyor. Bununla ürünü kasti olarak tutup, piyasadan çekmeye çalışmayı karıştırmayalım.”


“GÖZLERİM DAHA DA IŞILDAYACAK”

Bakan Nebati’nin milletvekillerine yaptığı sunumda enflasyonla mücadelede “pozitif gelişme olduğunu” belirterek muhalefete esprili bir dille “ışıltı göndermesi yaptığı” da bildirildi.

Nebati’nin, enflasyonla ilgili soruya, “Geçen sene ‘Gözlerimdeki ışıltıyı görüyor musunuz?’ demiştim. Muhalefet çok yüklendi. Şimdi ekonomide pozitif gelişme var. Faizleri artırmama kararımızda ne kadar haklı olduğumuz da ortaya çıktı. Kur korumalı mevduat da olumlu netice veriyor. Aslında enflasyonun daha erken düşeceği beklentisi vardı ancak Ukrayna-Rusya savaşı, bu beklentinin geç hayata geçmesine sebep oldu. Gözlerim bu rakamlarla bundan sonra daha fazla ışıl ışıl olacak” dedi.


“TÜİK’E BASKI YAPMIYORUZ”

Haber7’nin haberine göre; TÜİK verilerine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Bakan Nebati, “Kesinlikle TÜİK’ e baskı yapmıyoruz, eleştiriler haksız. Dünyanın en şeffaf verileri bizim ülkemizde “ diye konuştu.