NATO Genel Sekreterliği görevine Hollanda Başbakanı Mark Rutte atandı. NATO'nun yazılı açıklamasına göre, Rutte'nin bu önemli göreve seçilmesine karar verildi. Hollanda Başbakanı, 1 Ekim tarihinde Jens Stoltenberg'den görevi devralacak.

Rutte'nin Sosyal Medya Açıklaması

Mark Rutte, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, NATO Genel Sekreteri olarak atanmanın kendisi için büyük bir onur olduğunu belirtti. Rutte, "Bu organizasyona liderlik etmek hafife almadığım bir sorumluluk. Bana güvendikleri için tüm müttefiklere minnettarım. Son 10 yıldır NATO'ya olağanüstü liderlik sağlayan ve her zaman büyük hayranlık duyduğum Jens Stoltenberg'in halefi olarak ekim ayında büyük bir gayretle bu görevi üstlenmeyi sabırsızlıkla bekliyorum" ifadelerini kullandı.

Muhabire casusluk suçundan 16 yıl hapis Muhabire casusluk suçundan 16 yıl hapis

Stoltenberg'in Desteği

Mevcut Genel Sekreter Jens Stoltenberg de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "NATO müttefiklerinin Mark Rutte'yi halefim olarak seçmesini memnuniyetle karşılıyorum" dedi.

Birçok Ülkenin Desteğini Aldı

Rutte, Hollanda'da koalisyon hükümetinin bozulması üzerine 7 Temmuz 2023 tarihinde istifa etmişti. Yeni hükümet kurulana kadar başbakanlık görevini sürdüreceğini ve ardından aktif siyaseti bırakacağını açıklamıştı.

NATO Adaylığı Süreci

Stoltenberg'in görev süresinin uzatılmayacağının kesinleşmesinin ardından, Rutte NATO Genel Sekreterliği için adaylığını duyurmuştu. Kısa sürede birçok ülkenin desteğini kazanan Rutte, son olarak 18 Haziran'da Macaristan'ın onayını almıştı.

Tek Aday Kalması

20 Haziran'da, diğer aday Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis'in adaylıktan çekildiğini açıklamasıyla, Rutte tek aday olarak kalmıştı. Bu gelişmeler sonucunda NATO Genel Sekreterliği görevine getirilmesi kararlaştırıldı.

Editör: Utku Çelik