NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın ikinci yılında, müttefiklerin Ukrayna'ya destek sözünü yineleyerek, "Ukrayna NATO'ya katılacak, bu sadece zaman meselesi. Biz sizleri o güne hazırlarken NATO, Ukrayna'nın yanında olmaya devam edecektir" açıklamasını yaptı.

Savaşın 2. Yılında Stoltenberg'ten Güçlü Mesaj

Stoltenberg, Ukrayna'daki savaşın ikinci yılında, resmi hesabından yaptığı görüntülü mesajında, "Savaş alanındaki durum ciddiyetini korumaya devam ediyor. Putin'in Ukrayna'ya hakim olma hedefi değişmedi. Barışa hazırlandığına dair hiçbir belirti yok" ifadelerine yer verdi.

Okulda bıçaklı saldırı: 3 yaralı Okulda bıçaklı saldırı: 3 yaralı

Putin'in Stratejisi ve Ukrayna'nın NATO'ya Yaklaşımı

Stoltenberg, Putin'in bu savaşı "NATO'nun önünü kesmek, Ukrayna'nın üyeliğini engellemek için başlattığını" belirtti. Ancak aksine, Ukrayna'nın NATO'ya her zamankinden daha yakın hale geldiğini vurgulayarak, "Ukrayna NATO'ya katılacak, bu sadece zaman meselesi. Biz sizleri o güne hazırlarken NATO, Ukrayna'nın yanında olmaya devam edecektir" şeklinde konuştu.

NATO-Ukrayna Konseyinden Güçlü Mesaj

NATO ile Ukrayna arasındaki ilişkileri üst seviyeye taşımak amacıyla kurulan NATO-Ukrayna Konseyi'nden yapılan yazılı açıklamada, "Ukrayna'nın geleceği NATO'dadır" denilerek, birlik ve dayanışma vurgusu yapıldı.

Kaynak: AA