8 Mart'ta Florida eyaletinin Cape Canaveral kentinde yaşayan Alejandro Otero'nun evinin çatısına düşen gizemli nesnenin kaynağı nihayet ortaya çıktı. ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), 700 gram ağırlığındaki bu nesnenin Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) ait bir "uzay çöpü" olduğunu açıkladı.

NASA'dan yapılan açıklamada, söz konusu nesnenin 2021'den bu yana Dünya'nın yörüngesine doğru hareket eden bir kargo paletine ait bir parça olduğu ifade edildi. Açıklamada, ISS'ye ait kargo paletinin atmosfere girerken tamamen yanmasının beklendiğine işaret edildi.

Otero: "Kimsenin Yaralanmaması Büyüklüğünde Bir Şans"

Olayda evinde bulunmayan Otero, "uzay çöpü" diye nitelenen cismin 2 katlı evin çatısından girerek giriş katının zeminine şiddetle çarptığını söyledi. Otero, kimsenin yaralanmamış olmasından memnuniyet duyduğunu da sözlerine ekledi.

Uzay Çöpü Tehlikesi Artıyor

Uzay çöpü, Dünya'nın yörüngesinde fırlatılmış uzay araçlarının, roketlerin veya uyduların artık parçalarıdır. Bu parçalar, yörüngede hızla dolaşarak diğer uzay araçları için tehlike oluşturabilir. Uzay çöpü tehlikesinin arttığını ve gelecekte bu tür olayların daha sık yaşanabileceği tahmin ediliyor.

Uzay Çöpü Temizliği Girişimleri

Uzay çöpü sorununa çözüm bulmak için çeşitli girişimler de yapılmaktadır. Bu girişimler arasında uzay çöpünü toplamak veya yok etmek için tasarlanmış robotlar ve uydular yer alıyor.

İzmir yaşlanıyor! Genç nüfus oranı ne kadar? İzmir yaşlanıyor! Genç nüfus oranı ne kadar?

Ancak uzay çöpü sorununun tamamen çözülmesi için uluslararası bir iş birliğine ihtiyaç duyuluyor. Uzayda yer alan her ülke, uzay çöpü üretimini en aza indirmek ve bu sorunun önüne geçmek için gerekli adımları atmalıdır.

Editör: Kazim Bozkurt