Mars ve Dünya, yörüngelerinde Güneş’in karşıt taraflarında, Güneş kavuşumu olarak bilinen bir hizalanmaya ulaşmış durumdalar. Bu süre zarfında NASA, Mars’taki araçlarına komut göndermeye çalışmanın riskli olduğunu çünkü Güneş’ten gelen parazitin zararlı bir etkiye sahip olabileceğini söylüyor. Sınırlı süreliğine tam iletişim kesintisi Herhangi bir sorunu önlemek için NASA, gezegenler daha uygun pozisyonlara geçene kadar planlı bir ara veriyor. Duraklama geçtiğimiz cumartesi günü başladı ve 25 Kasım’a kadar devam edecek. Mars’ta Güneş kavuşumu her iki yılda bir gerçekleşiyor.

Mars’taki keşif araçlarından haber alınamıyor

NASA, Mars’taki keşif araçlarından iki haftadır haber alamıyor. Radyo sinyalleri bozuldu ve iletişim ağı kesildi. NASA, Mars’taki tüm robotlar ve sondalarla iletişimini kaybettiğini açıkladı. Bu durumun yaklaşık iki hafta daha süreceği duyuruldu.

Karabağlar'da özel eğitim sempozyumu Karabağlar'da özel eğitim sempozyumu

Güneş kavuşumu nedeniyle iletişim kesintisi

NASA, Mars’taki keşif araçlarından iki haftadır haber alamıyor. Radyo sinyalleri bozuldu ve iletişim ağı kesildi. NASA, Mars’taki tüm robotlar ve sondalarla iletişimini kaybettiğini açıkladı. Bu durumun yaklaşık iki hafta daha süreceği duyuruldu. NASA, Mars’taki Güneş kavuşumu nedeniyle iletişim kesintisi yaşandığını belirtti. Mars ve Dünya, yörüngelerinde Güneş’in karşıt taraflarında, Güneş kavuşumu olarak bilinen bir hizalanmaya ulaşmış durumdalar. Bu süre zarfında NASA, Mars’taki araçlarına komut göndermeye çalışmanın riskli olduğunu çünkü Güneş’ten gelen parazitin zararlı bir etkiye sahip olabileceğini söylüyor. Sınırlı süreliğine tam iletişim kesintisi Herhangi bir sorunu önlemek için NASA, gezegenler daha uygun pozisyonlara geçene kadar planlı bir ara veriyor. Duraklama geçtiğimiz cumartesi günü başladı ve 25 Kasım’a kadar devam edecek. Mars’ta Güneş kavuşumu her iki yılda bir gerçekleşiyor ve keşif araçları bu sürenin büyük bölümünde temel durum güncellemelerini Dünya’ya gönderebilecekken, Güneş’in Mars’ı tamamen bloke ettiği iki gün boyunca tamamen sessiz kalacaklar.

Kaynak: HABER MERKEZİ