NASA, 2024 yılında Jüpiter'in Europa uydusunu keşfetmek amacıyla fırlatılacak Europa Clipper'la birlikte, insanların isimlerini uzaya taşıma kampanyası düzenliyor.

Europa Clipper: Jüpiter'in Sırlarını Keşfe Çıkacak

NASA'nın 2024 yılında fırlatmayı planladığı Europa Clipper, Europa uydusunun yüzeyindeki su benzeri sıvıları inceleyerek, bu gizemli uydunun sırlarını ortaya çıkarmaya çalışacak.

Gezeravcı'dan ilk paylaşım: Merhaba Dünya, ben geldim Gezeravcı'dan ilk paylaşım: Merhaba Dünya, ben geldim

Şişede Mesaj: İsimler 3 Milyar Kilometre Uzaklıktaki Europa'ya Seyahat Edecek

NASA, bu keşif yolculuğuna özel olarak başlattığı Şişede Mesaj kampanyası kapsamında, 2023'ün sonuna kadar insanlardan başvuruları topluyor. Toplanan isimler, Europa'ya seyahat edecek aracın içindeki özel bir plakaya kazınacak.

Isıyla Yazılacak: 3 Milyar Kilometre Uzaklıkta Elektronik Yazım

Toplanan isimler, bir lira büyüklüğündeki bir plakaya yerleştirilecek. Şu ana kadar 950 bine yakın başvuru yapıldı. NASA mühendisleri, bu isimleri elektronik ışınlarla yazacak. Her bir satırın kalınlığı, insan saçının binde biri olan 75 nanometre olacak.

Adım Adım Kayıt Rehberi

  1. Açılan sayfada "Send Your Name" yazan yere tıklayın.
  2. "First Name" yazan yere adınızı, "Last Name" yazan yere soyadınızı yazarak "Next"e tıklayın.
  3. İsteğe bağlı mail adresinizi ekleyebilir ve konumunuzu belirterek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Türkiye'den Büyük İlgi: 18 Bine Yakın Başvuru

27 Kasım 2023 itibariyle dünya genelinde 930 binden fazla insan NASA'nın programına başvurdu. Türkiye'den ise 17 bin 982 kişi bu benzersiz fırsata katıldı. Başvuruların en fazla olduğu ülke ise ABD oldu, 300 binin üzerinde başvuru alındı.

Kaynak: HABER MERKEZİ