Gökçe ADAR ÇUBUKÇUOĞLU-ÖZEL HABER 9 Eylül WEB TV'de yayınlanan Gündem Kahvesi Manşet programında, Gökçe Adar Çubukçuoğlu'nun konuğu olan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Gültepe Kentsel Dönüşüm Planları'nın bir ay içerisinde askıda olacağını duyurdu. Batur, “Gültepe'nin parselasyon planlarını yaptık. 5 ve 4 No'lu bölge dediğimiz alanların planlarını hazırladık. 5 No'lu bölgenin şu an tapuda kontrolleri yapılıyor. 4 No'lu bölgeyi de yakın süre içerisinde tapuya göndereceğiz. Tahmin ediyorum, 1 ay içerisinde askıya çıkarmış olacağız. Bundan sonra asıl iş başlayacak. Sözleşmeyi vatandaşla biz yapacağız. Biz sorumlu olacağız vatandaşa karşı. Biz planları yaptık, siz ne yaparsanız yapın demeyeceğiz vatandaşa. Müteahhitlerin isteklerine bırakmayacağız. Teminat biziz. Narlıdere'nin modelini uygulayacağız” şeklinde konuştu.

'İKİ SENE KAYBETTİK'

Batur, Şehir Plancıları Odası’nın açtığı dava sonucu İzmir 4. İdare Mahkemesi'nin Gültepe Planlarını iptal etmesiyle vakit kaybettiklerini söyledi. Batur, şunları söyledi: “Gültepe planlarıyla ilgili bütün odalara brifing verdik. Mimarlar odasıyla, inşaat mühendisleri odasıyla, jeofizik, jeoloji mühendisleri odalarıyla oturduk. Uzlaşı içerisinde görüştük. Odaların belli bir tecrübesi var. Bu tecrübeden yararlanmak gerekiyor. Ancak, Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi bu planlar ile ilgili bizi direkt mahkemeye verdi. Masada biz bu işi çözmeliydik.”

'YAZIMIZA CEVAP VERMEDİLER'

Batur, şöyle devam etti: “Belediye burada yanlış bir şey yapmış' diyebilirlerdi. Biz de, nereye yanlış yaptığımızı düşünür, düzeltirdik. Yazıyla sorduk, yazıyla cevap verilebilirdi. Bir cevap alamadık. Bu iş direkt mahkeme ile olmaz. Bizi durdurdular. Bilime dayalı, akla dayalı kararlar verelim, uygulaması da kolay olsun. Hele böyle bir dönemde. Biraz acele karar vermemiz lazım. 2 senemizi zaman kaybettik. Hepimiz mi yanlış yapıyoruz? Bu kenti dönüştürmemiz lazım. Dönüştüremezsek manzara Kahramanmaraş'ta.”

Büyükşehir’den 'Eşitlik Birimleri Çalıştayı' Büyükşehir’den 'Eşitlik Birimleri Çalıştayı'

'İMAR AFFI BU DURUMA GETİRDİ'

Batur, “Kahramanmaraş depremi ardından deprem gerçeğiyle karşılaştık. Defne'ye gittiğimde depremin ikinci günüydü. Tamamen yok olan bir şehir, bomba atılmış gibi bir şehirdi. Malesef korkunç bir tablo ile karşılaştık. Herkesin deprem gerçeğini anlaması gerek. İmar afları bizi bu duruma getirdi. Kentsel dönüşümün ne kadar önemli olduğunu gidip orada görmek lazım. Depreme dayanıklı sosyal donatı alanı olan, Konak'taki vatandaşların hayat biçimini değiştirecek çalışmaları hayata geçirmek istedik” dedi.

'BÖLGEYE SEFERBER OLDUK'

Kahramanmaraş depreminin ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in çağrısıyla deprem bölgesi için seferber olduklarını dile getiren Batur, şunları söyledi: “Büyük bir deprem felaketi yaşadık. Tüm ilçe belediyelerimiz hemen olağanüstü bir duruma geçtik ve deprem bölgesine hareket etmeye başladık. Biz, önce Defne bölgesine gittik. Burada 96 kişilik bir ekibimizle, arama kurtarma ekibimiz hem lojistik hareketi sağlayacak ekibimizle bölgeye hareket ettik. Bu arada o bölgenin ihtiyacı olan lojistik desteği sağlayacak metaryalleri toplamak için vatandaşlarımıza çağrıda bulunduk. Ülkemizin ayakta kalmasının en büyük nedeni bu dayanışma ruhuydu. Bütün Konak ve İzmir bu yardımları bölgeye ulaştırmak için seferber oldu. 1400 km uzaklıktaki felaket için tek yürek olduk.”