İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Fahrettin Altay-Narlıdere Metro hattının 7 Şubat 2024'te açılacağını duyurdu ve çalışmaları yerinde inceledi. Başkan Soyer, hattın yüzde 97 seviyesine gelindiğini ve açılışa hazır olduklarını belirtti. İnceleme sırasında, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Özgür Ozan Yılmaz ve Raylı Sistemler Dairesi Başkanı Mehmet Ergenekon da hazır bulundu.

Soyer: "Bitişe Yaklaştık"

Başkan Soyer, Türkiye'nin zor koşullarını aşarak metronun bitişine geldiklerini ve 7 Şubat'ta açılışı gerçekleştireceklerini belirterek, çalışan sayısının artabileceğini ve gerektiğinde bin kişinin çalışacağını ifade etti.

Annesini, başına sert cisimle vurarak öldürdükten sonra cinayeti babasına itiraf etti Annesini, başına sert cisimle vurarak öldürdükten sonra cinayeti babasına itiraf etti

Kent Trafiğine Büyük Katkı: 7 İstasyon ve 170 Bin Günlük Yolcu

Narlıdere Metrosu, Bornova Evka-3 ile Narlıdere’yi birbirine bağlayacak ve kent trafiğine önemli bir rahatlama sağlayacak. Hat üzerinde bulunan 7 istasyon arasında; Balçova, Çağdaş, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Narlıdere, Şehitlik ve Kaymakamlık istasyonları bulunacak. Metronun tamamlanmasıyla günlük ortalama 170 bin yolcunun kullanımı hedefleniyor.

İşte Rakamlar: 285 Milyon Euro'luk Yatırım

İzmir Hafif Raylı Sistemi'nin bu aşamasının maliyeti 285 milyon Euro'ya ulaştı. Hattın tamamlanmasıyla İzmir’in kuzeyinden güneyine kesintisiz raylı ulaşım sağlanacak. Yolcular, konforlu, çevreci ve ekonomik bir ulaşım imkanı elde edecek.

Vakit Kazandıracak Ulaşım İmkanı

Narlıdere Metrosu, İzmir'in ulaşım altyapısına katkıda bulunacak ve yolcuların zaman tasarrufu sağlayacak. Bir uçtan diğerine yolculuk 45 dakika sürecekken, karayoluyla aynı mesafenin ulaşımı 1,5-2 saat arasında değişiyor.

Kaynak: Bülten