Fransa’nın eski imparatoru Napolyon Bonapart’ın 19. yüzyılda giydiği siyah bicorn şapka, Paris’teki Osenat Müzayede Evi’nde düzenlenen bir açık artırmada 1.9 milyon Euro’ya (yaklaşık 59 milyon TL) satıldı. Şapkanın kim tarafından satın alındığı ise açıklanmadı.

Şapka Tilsit Antlaşması’nda Giyilmişti

Napolyon Bonapart, 1769-1821 yılları arasında yaşamış, Fransız Devrimi’nden sonra iktidara gelerek Fransa’yı Avrupa’da büyük bir güç haline getirmişti. Napolyon, savaşlarda ve resmi törenlerde giydiği bicorn şapkalarıyla tanınıyordu. Bicorn şapka, iki yanı kıvrık olan ve yatay olarak takılan bir şapka türüdür.

Satılan şapkanın, Napolyon’un 1807 yılında Rusya ile imzaladığı Tilsit Antlaşması’nda giydiği şapka olduğu düşünülüyor. Bu antlaşma, Napolyon’un Avrupa’daki egemenliğini pekiştirmiş ve Rusya ile Fransa arasında bir ittifak kurulmasını sağlamıştı.

Şapka, 1814 yılında Napolyon’un sürgüne gönderilmesinden sonra, İskoç asıllı bir aristokrat olan Sir Michael Shaw-Stewart tarafından satın alınmıştı. Shaw-Stewart, Napolyon’a büyük bir hayranlık duyuyor ve onun eşyalarını topluyordu. Şapka, Shaw-Stewart ailesinin elinde nesilden nesile geçerek günümüze kadar ulaştı.

Napolyon’un Şapkaları Yüksek Fiyatlara Alıcı Buluyor

Napolyon’un hayatı boyunca yaklaşık 120 bicorn şapkaya sahip olduğu ve bunlardan sadece 20 tanesinin günümüze kaldığı tahmin ediliyor. Napolyon’un şapkaları, tarihi değerleri ve nadir bulunmaları nedeniyle yüksek fiyatlara alıcı buluyor.

2014 yılında Monako’da düzenlenen bir açık artırmada, Napolyon’un bir savaş şapkası 1.9 milyon Euro’ya satılmıştı. 2018 yılında ise Lyon’da yapılan bir açık artırmada, Napolyon’un bir başka şapkası 350 bin Euro’ya alıcı bulmuştu.

BBC Eleştirmenlerine Göre 2023'ün En İyi 18 Dizisi BBC Eleştirmenlerine Göre 2023'ün En İyi 18 Dizisi

Napolyon’un şapkalarının yanı sıra, diğer kişisel eşyaları da ilgi görüyor. 2007 yılında, Napolyon’un bir diş fırçası 19 bin Euro’ya, bir mendili 40 bin Euro’ya, bir saç tutamı ise 13 bin Euro’ya satılmıştı.

Kaynak: haber merkezi