Naneli şekerler ya da sakızlar yedikten sonra su içildiğinde ağızda buz gibi bir his oluşur. Ya da tam tersi yanma hissi yaşatır. Bu durum, naneli ürünlerde bulunan mentol adı verilen soğukluk hissi veren bir maddeden kaynaklanır.

22 yılda 1,4 milyon 'sosyal konut' üretildi 22 yılda 1,4 milyon 'sosyal konut' üretildi

TRPM8 Proteini ve Mentolün Etkisi

Cildimizde ve ağız boşluğumuzdaki sinir uçlarında bulunan TRPM8 adı verilen bir protein, iyon kanalı işlevi görür ve mentol gibi soğukluk hissi veren maddelere karşı tepkimede önemli rol oynar. Belirli bir soğukluk derecesine ulaştığında aktive olan bu protein, sinir hücrelerinden beyne soğuk hissiyatı taşıyan sinyalleri gönderir. Naneli sakız, şeker, diş macunu gibi mentol içeren ürünler de doğrudan TRPM8'i aktive ederek ağızda soğukluk hissi oluşturur.

Suyun Etkisi

Naneli bir ürün tükettikten sonra su içildiğinde, su mentol moleküllerinin etkisini artırarak sinir uçlarıyla daha fazla temas etmesini sağlar. Bu da mentol moleküllerinin soğuk algısını güçlendirerek ağızda yanma ya da donma hissini yaşatabilir.

Kişisel Farklılıklar

Herkesin TRPM8 proteinine karşı farklı bir hassasiyeti vardır. Bu nedenle bazı kişiler naneli ürünlerden sonra su içtiklerinde daha yoğun bir soğukluk hissi yaşarken, bazı kişilerde ise bu etki daha az belirgin olabilir.

Naneli Ürünlerin Faydaları

Naneli ürünlerin soğukluk hissi yaratmasının yanında, ağız kokusunu giderme, sindirimi kolaylaştırma ve solunum yollarını rahatlatma gibi faydaları da vardır.

Naneli şeker veya sakız tükettikten sonra su içince ağızda oluşan buz gibi his, TRPM8 proteininin mentol gibi soğukluk hissi veren maddelere karşı tepkime göstermesinden kaynaklanır. Su, mentol moleküllerinin etkisini artırarak sinir uçlarıyla daha fazla temas etmesini sağlayarak ağızda soğuk algısını güçlendirir.

Kaynak: haber merkezi