İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Murat Kurum, Türkiye Yüzyılı İstanbul Vizyonu Toplantısı’nda İstanbul’un afetlere karşı nasıl korunacağını anlattı. Kurum’un projeleri, deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür’ün hazırladığı ayrıntılı deprem raporu doğrultusunda şekillendi. Kurum ve Görür, geçtiğimiz aylarda bir araya gelerek İstanbul’un deprem riskini ve hazırlık çalışmalarını değerlendirmişti.

Kurum, toplantıda yaptığı konuşmada, “İstanbul’un depreme hazırlığını başlatmış olacağız. Herkes kendisini bir kere daha gözden geçirsin. Biz de devlet olarak üzerimize düşeni yapacağız. İstanbul’u afetlere karşı dirençli hale getireceğiz.” dedi. Kurum, projelerinin hayata geçirilmesi için İstanbulluların desteğine ihtiyaç duyduklarını da vurguladı.

Kentsel Dönüşümde Yeni Formül: Yarısı Bizden

Kurum, İstanbul’da kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandıracaklarını belirterek, yeni bir formül geliştirdiklerini açıkladı. Buna göre, riskli yapıların yenilenmesi için vatandaşlara yüzde 50 hibe desteği sağlanacak. Kurum, “251 bin vatandaş diyor ki; siz, beni devlet olarak destekleyin ben evimi yaparım. Biz de onun şartlarını açıkladık. Proje bu. Ufak tüyo vermiş olayım İstanbul içinde üç aşağı beş yukarı benzer bir formül geliyor.” dedi.

İzmirli başkan adayından ‘Açız, barınamıyoruz’ çığlığı İzmirli başkan adayından ‘Açız, barınamıyoruz’ çığlığı

Kurum, kentsel dönüşüm kapsamında 5 yılda 650 bin konut inşa edeceklerini de söyledi. Bu konutların 300 bininin afet konutu, 350 bininin ise sosyal konut olacağını kaydetti. Kurum, kentsel dönüşümde yargı süreçlerinin de hızlandırılması için yeni usuller getirdiklerini ifade etti.

Afet Yönetimi ve Lojistik Merkezleri

Kurum, İstanbul’un afet yönetimi süreçlerinin tümünün, İstanbul’un her sokağının, her binasının görülebildiği “İstanbul Dijital İkizi” ile entegre edileceğini bildirdi. Kurum, Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’nde Afet Yönetim Merkezi kuracaklarını da duyurdu. Bu merkezin, afet halinde vatandaşların barınabileceği ve tahliye edileceği ana üs olacağını, tam donanımlı bir hastane kompleksi, her türlü yardım ve tıbbi malzemenin lojistiği için hava, kara ve deniz yollarına bağlantısı ve modern sosyal donatı alanları içereceğini anlattı.

Kurum, afet durumunda kullanılacak 6 yeni lojistik merkezi de açıkladı. Atatürk Havalimanı, İstanbul Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı, Samandıra Askeri Hava Üssü, Alibeyköy, Yenikapı ve Maltepe’de kurulacak lojistik destek merkezlerinin, İstanbul’un tüm gıda ve tıbbi malzeme ihtiyacını kesintisiz olarak sağlayacağını söyledi.

Kurum, ayrıca 9 noktada itfaiye, tıbbi ünite ve iletişim altyapısına sahip 9 adet Afet Müdahale Merkezi kuracaklarını da belirtti. Bu merkezlerin normal zamanlarda kreş ya da kütüphane olarak en başta kadınlara ve gençlere hizmet vereceğini, afet zamanlarında ise yüzbinlerce İstanbulluya kucak açacağını ifade etti.

Kaynak: haber merkezi