Haber-Utku ÇELİK

Murat Boz nereli, kaç yaşında?

Murat Boz, Ereğli ilçesinde 7 Mart 1980 tarihinde doğmuştur ve ilkokulu burada tamamlamıştır

murat_boz_kimdir_aslen_nereli_ve_kac_yasindadir_1485348065_3668

Murat Boz kimdir?

İstanbul'a taşınarak, Bilgi Üniversitesi Caz Vokal Bölümü'ne girmeye hak kazanmıştır. 2003 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü'ne geçerek eğitimine burada devam etmiştir. Aynı dönemde birçok sanatçının albüm ve konserlerinde vokalist olarak yer almıştır

Murat Boz, müzik kariyerine "Aşkı Bulamam Ben" adlı single çalışmasıyla 2006 yılında adım attı. İlk stüdyo albümü "Maximum" ise 2007 yılında piyasaya sürüldü. Aynı yıl "En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçı" kategorisinde Kral TV Video Müzik Ödülleri, Altın Kelebek Ödülleri ve İstanbul FM Altın Ödülleri'nden ödüller aldı.

Boz, 2009 yılında ikinci stüdyo albümü olan "Şans"ı yayınladı. Ardından, 2011 yılında üçüncü albümü "Aşklarım Büyük Benden"i müzikseverlerle buluşturdu. Albümdeki "Hayat Öpücüğü", "Geri Dönüş Olsa", "Kalamam Arkadaş" gibi şarkılara klip çekti.

Müzikal kariyerinin yanı sıra Murat Boz, piyano, keman ve ney çalabilen bir sanatçıdır. Ayrıca, çeşitli firmaların reklam yüzü olarak da tanınmaktadır

Murat Boz, Ocak 2016'da Burak Özçivit ve Aslı Enver ile birlikte başrolünü paylaştığı "Kardeşim Benim" filmini vizyona soktu. Nisan ayında ise DMC aracılığıyla dördüncü stüdyo albümü "Janti"yi piyasaya sürdü. Albümle aynı adı taşıyan çıkış şarkısı Türkiye'de bir numara oldu ve ikinci klip olan "Adını Bilen Yazsın" da iki numaraya kadar yükseldi. Aralık ayında İrem Sak ve Yasemin Allen ile birlikte "Dönerse Senindir" filminde başrol oynadı.

Ocak 2017'de, Murat Boz Türkiye'nin 2017 anayasa değişikliği referandumunda oyunun "evet" olacağını açıkladı.

Günlük Burç Yorumları, 23 Mart 2023 Cuma Oğlak, Kova, Balık ve Diğer Burç Yorumları Günlük Burç Yorumları, 23 Mart 2023 Cuma Oğlak, Kova, Balık ve Diğer Burç Yorumları

Müzik kariyerinin yanı sıra, Murat Boz çeşitli projelerde de yer aldı. O Ses Türkiye adlı ses yarışmasının dördüncü sezonu hariç tüm sezonlarında jüri üyeliği yaptı. Kendi takımında yer alan Oğuz Berkay Fidan, yarışmanın ilk sezonunda finale kalan ve en çok oyu alarak birinci olan yarışmacıydı. Bu sayede, Murat Boz yarışmanın ilk sezonunun kazanan jüri üyesi oldu. O Ses Türkiye'deki jüri üyeliği, samimi ve şefkatli tavrıyla takdir edildi.

Murat Boz, Türk pop müziği sahnesinde önemli bir yere sahip olan bir sanatçıdır. İlk şarkılarını yayımladığı dönemlerde Tarkan'a benzetilse de kendisi bu benzetmelerden rahatsızlık duymamış ve uzun süre Tarkan'ın vokalistliğini yapmış olmasına bağlamıştır. Müzikal kariyeri boyunca hareketli şarkıların yanı sıra orta tempolu şarkılara da yer vermiştir. Üçüncü stüdyo albümü olan Aşklarım Büyük Benden, olgun bir söyleme sahip olduğunu düşündüğü şarkıları içermektedir. Müzik eleştirmenleri, albüme olumlu eleştiriler yaparak, sanatçının olgunluk dönemine yaklaştığını ifade etmiştir.

Murat Boz, müzikal kariyerinin yanı sıra çeşitli firmaların reklam yüzü olarak da faaliyet göstermektedir. Ayrıca, O Ses Türkiye programının dört jüri üyesinden biri olarak yer almaktadır ve yarışmanın ilk sezonunda kendi takımındaki yarışmacılar arasından birinci çıkmıştır. Sanatçının ödülleri arasında dört Altın Kelebek Ödülü ve iki Kral Müzik Ödülü bulunmaktadır.

Murat Boz, Van depremi mağdurlarına yardım etmek amacıyla düzenlenen Van İçin Pop konserinde sahne almış ve Greenpeace tarafından Kuzey Kutbu'nun korunması amacıyla düzenlenen kampanyaya destek vermiştir.

Murat Boz, 2016 yılında Kardeşim Benim filmi çekimleri sırasında tanıştığı Aslı Enver ile bir ilişki yaşamaya başladı. Boz, bu ilişkisini sosyal medya hesaplarından çektikleri fotoğrafları paylaşarak hayranlarına duyurdu.

2019 yılında, Murat Boz Öldür Beni Sevgilim adlı bir komedi filminde rol aldı. Film, ticari açıdan başarısız olsa da Haziran 2019 itibariyle Türkiye'nin en çok izlenen onuncu filmi oldu. Filmin müziğinden çıkan ana şarkıya ait müzik videosu Şubat 2019'da yayınlandı. Ayrıca Temmuz 2019'da, Boz'un altıncı single'ı olan "Aşk Bu" DMC tarafından yayınlandı. Fikri Karayel tarafından yazılan ve Ozan Çolakoğlu tarafından düzenlenen şarkı, Şile'de çekilmiş bir müzik videosu ile birlikte yayınlandı. Milliyet'ten Mayk Şişman, single'ı "özellikle nakarat sonrası melodisiyle yılın en dikkat çeken şarkılarından biri" olarak tanımladı.

murat-boz-3-02102021e75be530

Murat Boz Albümleri

  • 2007 – Maximum.
  • 2009 – Şans.
  • 2011 – Aşklarım Büyük Benden.
  • 2016 – Janti.

Murat Boz Filmleri

  • 2014 – Hadi İnşallah.
  • 2016 – Kardeşim Benim.
  • 2016 – Dönerse Senindir.
  • 2017 – Kardeşim Benim 2.
  • 2018 – Öldür Beni Sevgilim.