MUSTAFA OĞUZ- İzmir’de mültecilerin yoğun olarak hayatlarını sürdürdüğü Basmane semtinde, mültecilerin işlettiği dükkanlarda satılan ürünler dikkat çekti. Bölgede yaşayan mültecilerin işlettiği bakkal ve marketlerde, üzerinde Arapça yazılı etiketlerin bulunduğu görülürken, ‘merdiven altı ürün mü satılıyor?’ soruları akıllara geldi. Mülteci esnaf tarafından satılan bu malların Mersin, Antep, Adana bölgesinden İzmir'e e kamyonlarla getirilip baradan Suriyelilerin çalıştırdığı bakkal ve marketlerde satışa sunulduğu iddia edildi. Geçtiğimiz günlerde otelde iki çocuğun gıda zehirlenmesi nedeniyle hayatını kaybetmesi de satılan bu ürünlerin insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olup, olmadığına dair soru işaretlerine neden olurken, İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin denetimleri artırdığı öğrenildi. Bölgede çalışan Türk esnaf ise rekabet edememekten yakındı. Konu ile alakalı olarak İzmir Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Emin Bağcı da 9 Eylül Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu.

Kaçaket01

KENDİ PAZARLARINI KURDULAR

İzmir Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Emin Bağcı, işletmecilik yapan mültecilerin adeta kendi pazarlarını kurduğunu dile getirirken, “Kendi dükkanlarını açıyorlar. Ürünleri kendi tedarikçilerinden alıyorlar. Özellikle Basmane’de bu çok yoğun bir durum. Ruhsat alabilmek için vekaletname ile odalara kayıt oluyorlar ama ondan sonrasında diyaloğumuz kalmıyor. Çünkü dil bilmiyor ve kendi aralarında alışveriş yapıyorlar” diye konuştu.

emin-bagci (1)

Beş dönüm buğday tarlası hasar gördü Beş dönüm buğday tarlası hasar gördü

‘DENETİMLER ARTIRILMALI’

Ürünlerin sağlık sorunu yaratıp, yaratmayacağına dair denetimlerin sıklaşması gerektiğini vurgulayan Bağcı, bakanlıkların ve belediyelerin denetimleri sıklaştırması gerektiğini belirtti. Türk esnafının rekabet şansının da olmadığının altını çizen Bağcı, “Eğer bir mülteci, Türk esnafının yanında dükkan açarsa, Türk esnafın rekabet şansı yok. Maalesef ticarette böyle bir durum var” dedi.

‘REKABET EDEMİYORUZ’

Basmane semtinde çalışan Türk esnaf, mülteci dükkanlarının haksız rekabet yarattığını dile getirdi. Türk esnaflar, denetimlerin yetersiz olduğunu ve mülteci dükkanlarının daha ucuz fiyatlarla satış yaptığını belirterek, bu durumun haksız rekabete neden olduğunu ifade etti. Esnaflar, "Suriyeli bakkal ve marketlerden genellikle kendi vatandaşlarının yanı sıra Sudan, Somali ve Nijerya kökenli insanlar alışveriş yapıyor. Ürünler faturasız ve merdiven altı üretiliyor" dedi. Esnaf, çevredeki kasapların da kaçak kesim yapıp, açıkta et satışı yaptığını iddia etti.

Kaynak: HABER MERKEZİ