Yaklaşan seçim dönemiyle birlikte muhtarlık seçimlerinin ne zaman yapılacağı merak konusu oldu. 2024 yılı yerel seçimlerinin ne zaman gerçekleştirileceği vatandaşlar tarafından merakla beklenmeye başlandı.

YEREL SEÇİMLER NE ZAMAN?

2024 yılında gerçekleştirilecek yerel seçimler, Türkiye'deki yerel yönetimleri belirleyecektir. Seçim sonucunda belediye başkanı, büyükşehir belediye başkanı, belediye meclis üyesi, il genel meclis üyeleri, muhtarlar ve ihtiyar heyetleri belirlenmekte.

TÜRKİYE YEREL SEÇİMLERİ KAÇ YILDA BİR YAPILIYOR?

Yerel yönetimlerin seçimleri ülkemizde beş yılda bir gerçekleştirilmekte. Türkiye'de gerçekleştirilen en son yerel seçim 31 Mart 2019 yılında gerçekleştirilmiştir. Bu da bir sonraki seçimin 2024 yılında yapılacağı anlamına gelmekte. Seçim yılı belirli olan seçimin hangi gün gerçekleşeceği belirlenmedi. Yerel seçimler de tıpkı genel seçimlerle aynı kurallar altında gerçekleşmekte, okullarda sandıkların kurulması ve oy kullanma hakkına sahip vatandaşların kendilerine özel hazırlanan oy pusulalarının kullanılmasıyla seçim haklarını kullanabilmekte.