Motorlu taşıtlar vergisi (MTV) ve borç yapılandırması taksitlerinin ödenmesi için son tarih 31 Ocak. MTV’nin bu yılın ilk taksiti ve yapılandırma borçlarının 15’inci ve 8’inci taksitleri, ay sonuna kadar ödenmesi gerekiyor.

Türkiye'nin ekonomisinin ne kadar büyüdüğü yarın belli olacak Türkiye'nin ekonomisinin ne kadar büyüdüğü yarın belli olacak

MTV, her yıl ocak ayında, taşıtların kayıt ve tescil edildiği vergi dairesi tarafından tahsil ediliyor. MTV, iki eşit taksitte, ocak ve temmuz aylarında ödeniyor. Bu yılın ilk taksit ödeme süresi, 1 Ocak’ta başladı ve 4 gün sonra bitecek.

MTV, Dijital Vergi Dairesi (dijital.gib.gov.tr) veya mobil uygulaması (Google Play, App Store, Huawei AppGallery) üzerinden, anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartı veya banka hesabından havale yöntemiyle, yabancı bankalara ait kartlarla, vergi tahsiline yetkili bankalar, vergi dairesi vezneleri veya PTT şubeleri aracılığıyla ödenebiliyor.

MTV tutarları ne kadar?

MTV tutarları, yeniden değerleme oranı olan yüzde 58,46’ya göre belirlendi. Böylece, 2024 yılında MTV tutarları, en düşük 347 lira, en yüksek 133 bin 572 lira arasında değişecek. Bu tutarların yarısı, ilk taksit olarak 31 Ocak’a kadar ödenmesi gerekiyor.

MTV’yi zamanında ödemeyen araç sahipleri, aylık yüzde 3,5 gecikme faiziyle karşılaşacak.

Yapılandırma borçları için de son gün

MTV’nin yanı sıra, borç yapılandırması taksitlerinin de ödenmesi için son günler. 7326 sayılı yapılandırmada 15’inci, 7440 sayılı yapılandırmada da 8’inci taksitler, 31 Ocak’a kadar ödenmesi gerekiyor.

Ayrıca, Ekim-Kasım-Aralık 2023 dönemine ait KDV’nin beyanı ve ödemesi de 29 Ocak’a kadar yapılması gerekiyor.

Bu yılın vergi takviminde, mükelleflerin ilgili döneme ait geri kazanım katılım payı, turizm payı, haberleşme vergisi, dijital hizmet vergisi beyannamesi, yıllık harçlar ve yasal defterlere ilişkin ara tasdik işlemleri için de süre 31 Ocak’ta doluyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ