Akaryakıt fiyatları, brent petrol fiyatları ve döviz kurlarındaki hareketlilikle birlikte sürekli değişiyor. Küresel piyasalarda petrol fiyatlarındaki artış ve Dolar/TL’deki yükseliş, akaryakıt fiyatlarını da etkiliyor. Vatandaşlar, araçlarını çalıştırmak için akaryakıt alırken, fiyatları yakından takip ediyor. Peki, 1 Mart 2024 itibarıyla benzin ve motorin fiyatları ne kadar oldu? Benzin ve motorin litre fiyatları şehirlere göre nasıl değişiyor? Akaryakıt fiyatları nasıl belirleniyor? İşte, akaryakıt fiyatlarıyla ilgili merak edilenler:

Benzin ve motorin fiyatları şehirlere göre farklılık gösteriyor

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin farklı bölgelerinde ve şehirlerinde farklılık gösteriyor. Bu farklılık, nakliye maliyetleri, dağıtım şirketlerinin kar marjları ve rekabet koşullarından kaynaklanıyor. Akaryakıt fiyatlarını belirleyen en önemli unsurlardan biri de gümrüksüz rafineri fiyatı. Gümrüksüz rafineri fiyatı, Akdeniz-İtalyan piyasasında günlük olarak yayınlanan CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru ile hesaplanıyor. Gümrüksüz rafineri fiyatına, ÖTV ve EPDK payı eklenerek KDV hariç rafineri satış fiyatı bulunuyor. Bu fiyat, akaryakıtın rafineriden dağıtım şirketlerine satış fiyatı olarak belirleniyor. Dağıtım şirketleri ise, bu fiyatın üzerine kendi kar marjlarını, nakliye maliyetlerini ve bayi komisyonlarını ekleyerek akaryakıtın son tüketici fiyatını belirliyor.

Motorine 1 lira 34 kuruş indirim geldi. Yeni fiyatlar 1 Mart itibarıyla pompaya yansıdı.

1 Mart 2024 tarihinde geçerli olan akaryakıt fiyatlarına göre, İstanbul, Ankara ve İzmir’de benzin ve motorin fiyatları şöyle:

İstanbul Anadolu Yakası

  • Benzin fiyatı: 40,37 TL
  • Motorin fiyatı: 41,97 TL

İstanbul Avrupa Yakası

  • Benzin fiyatı: 40,45 TL
  • Motorin fiyatı: 42,04 TL

Ankara

  • Benzin fiyatı: 41,16 TL
  • Motorin fiyatı: 42,80 TL

İzmir

  • Benzin fiyatı: 41,39 TL
  • Motorin fiyatı: 43,03 TL

Akaryakıt fiyatlarındaki değişimleri etkileyen faktörler neler?

Akaryakıt fiyatları, küresel ve yerel piyasalardaki birçok faktörden etkileniyor. Bunların başında, brent petrol fiyatları ve döviz kurları geliyor. Brent petrol fiyatları, küresel arz ve talep dengesi, siyasi ve jeopolitik gelişmeler, üretici ülkelerin politikaları, iklim koşulları, spekülatif hareketler gibi birçok faktöre bağlı olarak değişiyor. Brent petrol fiyatları arttıkça, akaryakıt fiyatları da yükseliyor. Brent petrol fiyatları düştükçe, akaryakıt fiyatları da düşüyor. Brent petrol fiyatları, 1 Mart 2024 tarihi itibarıyla 85,32 dolar seviyesinde bulunuyor.

Satılan her 10 araçtan 9'u otomatik Satılan her 10 araçtan 9'u otomatik

Döviz kurları da akaryakıt fiyatlarını etkileyen önemli bir faktör. Türkiye, petrolü dolar ile ithal ediyor. Dolayısıyla, dolar kuru arttıkça, akaryakıt fiyatları da artıyor. Dolar kuru düştükçe, akaryakıt fiyatları da düşüyor. Dolar/TL kuru, 1 Mart 2024 tarihi itibarıyla 9,87 TL seviyesinde bulunuyor.

Akaryakıt fiyatlarını etkileyen diğer faktörler arasında, ÖTV oranları, EPDK payı, dağıtım şirketlerinin kar marjları, nakliye maliyetleri, bayi komisyonları, rekabet koşulları, tüketici davranışları gibi unsurlar sayılabilir.

Kaynak: HABER MERKEZİ