Altına 'Bayram' Geldi, Fiyatlar Uçuşa Geçti! Altına 'Bayram' Geldi, Fiyatlar Uçuşa Geçti!

Döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki dalgalanma, akaryakıt fiyatlarını da etkiliyor. Motorin fiyatlarına gece yarısından itibaren 1 lira 34 kuruşluk büyük bir indirim geldi. Benzin fiyatlarında ise değişiklik olmadı.

İzmir’de Akaryakıt Fiyatları Ne Kadar?

Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre; İzmir’de motorinin litre fiyatı 37.17 TL/LT olarak satılıyor. Benzinin litresi ise ortalama 35.40 liradan alıcı buluyor. Akaryakıt fiyatları, Türkiye genelinde illere ve markalara göre küçük farklılıklar gösterebiliyor.

Akaryakıt Fiyatlarını Neler Belirliyor?

Türkiye’de benzin ve motorin fiyatları, gümrüksüz rafineri fiyatı, ÖTV, EPDK payı ve KDV gibi unsurlara göre hesaplanıyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı ise, uluslararası piyasalardaki petrol fiyatları ve döviz kuru gibi faktörlere bağlı olarak değişiyor.

Akaryakıt fiyatlarının belirlenmesinde, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları esas alınıyor. CIF Akdeniz ürün fiyatları, petrol ürünlerinin Akdeniz bölgesindeki ithalat fiyatlarını gösteriyor. Bu fiyatlar, petrol üreticisi ülkelerin arz-talep dengesi, siyasi ve ekonomik gelişmeler, doğal afetler, stok durumu gibi etkenlerden etkileniyor.

Döviz kuru ise, akaryakıt fiyatlarının belirlenmesinde önemli bir rol oynuyor. Çünkü Türkiye, petrol ihtiyacının büyük bir kısmını dışarıdan karşılıyor. Bu nedenle, doların değer kazanması veya Türk lirasının değer kaybetmesi, akaryakıt fiyatlarını yükseltiyor. Aksine, doların değer kaybetmesi veya Türk lirasının değer kazanması, akaryakıt fiyatlarını düşürüyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ