Türkiye, savunma ve havacılık sektöründe çığır açacak bir anı bekliyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen milli muharip uçak KAAN, 27 Aralık'ta ilk kez gökyüzüyle buluşarak tarihi bir anı yaşatacak. İşte, KAAN'ın özellikleri ve beklenen bu önemli olay hakkında detaylar.

MMU KAAN Gök Vatanla Buluşuyor

Milli muharip uçak KAAN, Türkiye'nin en iddialı teknoloji projelerinden biri olarak kabul ediliyor. 27 Aralık'ta gerçekleştirilecek olan ilk uçuş, Türkiye'yi 5'inci nesil savaş uçağına sahip bir ülke konumuna taşıyacak.

TUSAŞ'ın Önderliğinde Geliştirilen KAAN

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından tasarlanan KAAN, 17 Mart'ta hangardan çıkarak test sürecine başlamıştı. Türk mühendisleri tarafından 9 aylık bir süreçte gökyüzüyle buluşturulmak için özenle hazırlandı ve ilk uçuş görevi için gerekli olan testleri başarıyla tamamladı.

Orta Doğu'nun sessiz gücü: İşte İran'ın İHA ve SİHA'ları Orta Doğu'nun sessiz gücü: İşte İran'ın İHA ve SİHA'ları

KAAN'ın Teknik Özellikleri

  • Kanat açıklığı: 14 metre
  • Yükseklik: 6 metre
  • Uzunluk: 21 metre
  • Kokpit: Tek kişilik
  • Maksimum irtifa: 55 bin fit
  • Ses hızının 1,8 kat üzerine çıkabilme özelliği

Üstün Kabiliyetleriyle Dikkat Çekiyor

KAAN, çift motoru, yüksek manevra kabiliyeti, radara düşük görünürlüğü, gövde içi silah taşıma kapasitesi ve elektronik harp yetenekleriyle dikkat çekiyor. Maksimum 40 bin fitte sesten 1,8 kat daha hızlı uçabilme kabiliyeti ile üst düzey performans sergileyecek.

Türkiye'nin 5'inci Nesil Savaş Uçağı

KAAN'ın sahip olduğu üstün kabiliyetler sayesinde Türkiye, 5'inci nesil savaş uçağına sahip ülkeler arasında yer alacak. Milli savaş uçağı, hava-hava ve hava-yer hedeflerine stratejik taarruz yeteneği sağlayacak, yüksek hava muharebe menzili ve süpersonik hızda hassas vuruş özellikleri ile öne çıkacak.

Kaynak: Haber Merkezi