Karma dövüş sanatları sporcusu Conor McGregor, İrlanda’nın başkanı olmak istediğini açıkladı. McGregor, Dublin’de yaşanan göçmen karşıtı şiddet olaylarının ardından hükümeti eleştirmiş ve değişim çağrısı yapmıştı. Polis, McGregor’un sosyal medya paylaşımlarını ‘nefreti kışkırtma’ iddiasıyla soruşturuyor.

conor

Conor McGregor Kimdir?

Conor McGregor, 14 Temmuz 1988’de Dublin’de doğan İrlandalı karma dövüş sanatları (MMA) sporcusudur. McGregor, 2008 yılında profesyonel MMA kariyerine başladı ve 2013 yılında Ultimate Fighting Championship (UFC) ile anlaştı. McGregor, UFC tarihinde iki ayrı sıklette şampiyon olan ilk ve tek sporcudur. McGregor, 2017 yılında boksta da mücadele etti ve dünyaca ünlü boksör Floyd Mayweather Jr. ile karşılaştı. McGregor, bu maçı teknik nakavtla kaybetti. McGregor, 2020 yılında MMA’den emekli olduğunu duyurdu, ancak 2021 yılında geri döndü. McGregor, MMA’de 27 maçta 22 galibiyet, 5 mağlubiyet elde etti.

Conor McGregor Neden İrlanda Başkanlığına Aday Oldu?

Conor McGregor, 23 Kasım 2023’te Dublin’de bir okulun yakınında gerçekleşen bıçaklı saldırının ardından İrlanda hükümetini eleştirdi. Saldırıda, aralarında üç çocuğun da bulunduğu beş kişi yaralandı. Saldırganın Cezayir asıllı İrlanda vatandaşı olduğu ortaya çıktı. Saldırının ardından göçmen karşıtı gruplar, şehirde şiddet eylemleri düzenledi. Polisle çatışan göstericiler, araçları ateşe verdi, dükkanları yağmaladı ve kamu malına zarar verdi. Polis, 34 kişiyi gözaltına aldı.

Cem Adrian Aydın'da konser verdi Cem Adrian Aydın'da konser verdi

McGregor, saldırı ve şiddet olayları sırasında sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda, İrlanda hükümetinin olaylara müdahale etmediğini ve ülkenin güvenliğini tehlikeye attığını söyledi. McGregor, “İrlanda, savaş halinde” dedi ve değişim talep etti. McGregor, “Değişim olmazsa, ben yapacağım” diyerek, İrlanda’nın başkanı olmak istediğini ilan etti. McGregor, “Bu sözlerimi kenara yazın, İrlanda’da değişim olacak” dedi.

Conor McGregor Hakkında Soruşturma Açıldı mı?

Conor McGregor’ın sosyal medya paylaşımları, polisin dikkatini çekti. Polis, McGregor’un paylaşımlarının, göçmen karşıtı şiddet olaylarını kışkırttığı iddiasıyla soruşturma başlattı. Polis, McGregor’un ‘nefret suçu’ işlediğini ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiğini öne sürdü. Polis, McGregor’un paylaşımlarının, göçmen karşıtı grupların lideri Paul Golding ile bağlantılı olduğunu da araştırıyor. Golding, şiddet olaylarının yaşandığı gün, yanan bir otobüsün önünde fotoğraf çektirerek, sosyal medyada paylaşmıştı.

McGregor, polisin soruşturmasına tepki gösterdi. McGregor, polisin kendisini ‘günah keçisi’ yapmaya çalıştığını ve gerçek sorunlara odaklanmadığını söyledi. McGregor, şiddet olaylarını tasvip etmediğini, ancak halkın öfke ve hayal kırıklığını anladığını belirtti. McGregor, İrlanda’nın geleceği için değişim gerektiğini yineledi. McGregor, “İrlanda için zafer” sloganıyla, başkanlık seçimlerine katılmak için hazırlandığını duyurdu.

Kaynak: haber merkezi