Osmaniye Samet Aybaba Spor Lisesi'nde “Havalı Hentbol Fıstıkları” projesi kapsamında düzenlenen “Mini Hentbol Şenliği”, oynanan final müsabakaları ile sona erdi. Kentteki 12 okul takımının 4000 sporcuyla katıldığı final müsabakaları sonunda birinci 80. Yıl Cumhuriyet İlkokulu, ikinci Dede Korkut İlkokulu, üçüncü Vali İsmail Fırat İlkokulu ve dördüncü ise Ülkü İlkokulu oldu.

Düzenlenen ödül törenine Hentbol Federasyonu Başkanı Uğur Kılıç ve Beşiktaş Futbol Takımları Genel Koordinatörü Samet Aybaba, Milli Eğitim Müdürü Aydın Abak, Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun ve OSB Müdürü Musa Gönül katıldı. Protokol, final müsabakaları sonrasında başarılı takımlara kupa ve sporculara madalya verdi.

UĞUR KILIÇ: BU BİR BAŞLANGIÇ OLDU, BUNUN DEVAMI OLACAK

Gökhan İnler, Udinese'ye döndü Gökhan İnler, Udinese'ye döndü

Türkiye Hentbol Federasyonu (THF) Başkanı Uğur Kılıç, Osmaniye’de olmaktan çok mutlu olduğunu ifade ederek, “Tüm yorgunluğumu hentbolun geleceği olan minik hentbolcuları gördüğüm zaman atıyorum zaten. Burada aslında bir yöneticinin neler yapabileceğini, bir şehri nasıl etkileyebileceğine şahit olduk. Bence kendi hentbol camiamız açısından da spor camiası açısından da bir yöneticinin bir ili bir branşla ilgili nasıl ayağa kaldırdığını, nasıl güzel bir organizasyon yapıldığını, çocuklara nasıl değer verildiğini, velileriyle, antrenörleriyle, hakemleriyle, sporcularıyla, yöneticileriyle bir şehri nasıl bir araya getirdiğini gördük.

Osmaniye çok keyifli bir şehir, bence buradan çok önemli hentbolcular çıkabilir. Bu bir başlangıç oldu. Sürdürülebilir olması önemli. İnşallah bunun devamı olacak, devamı olduğu süre içerisinde söz veriyorum ben de gelmeye devam edeceğim. O yüzden buradaki çocukların enerjisi, bütün yorgunluğumu aldı diyebilirim” şeklinde konuştu.

AYLİN BAŞLAMIŞLI: HEDEFİM, MİLLİ TAKIMA SPORCU GÖNDERMEK

Samet Aybaba Spor Lisesi Okul Müdürü ve Hentbol İl Temsilcisi Aylin Başlamışlı, Osmaniye’de hentbolu canlandırmak için harekete geçtiklerini belirterek hazırladıkları “Havalı Hentbol Fıstıkları” projesi çerçevesinde Mini Hentbol Şenliği düzenlendiklerini söyledi.

Aylin Başlamışlı, “İlk olarak bir 2. Lig takımları oluşturduk ama dışarıdan transfer yapmak zorunda kaldık mücadele edebilmemiz için. Şunu gördük ki maliyet olarak bize yük olacak ve bunu devamını getiremeyeceğiz. Yapmamız gereken şey, altyapı oluşturmaktı. Bunu da ilkokul öğretmenleriyle dördüncü sınıftan altyapıyı oluşturup bunu yavaş yavaş ilerletirsek ancak ilimize ve çocuklara faydamız olur diye düşündük.

Daha sonra 12 ilkokulda dördüncü sınıflara yönelik bir buçuk aylık bir eğitim süreci Mini Hentbol Şenliği şeklinde 'Havalı Hentbol Fıstıkları' projesi adını da koyduk. Fıstık, yöresel değer açısından Osmaniye'mizin simgesi olduğundan dolayı bu ismi verdik. Hentbol fıstıkları yani bu çocukları bizim kendimizin ilimizin yöresel hentbolcuları olsun diye biraz da hava katalım diye havalı olsun dedik.

İnşallah benim hedefim şu, biliyorsunuz takım sporunda başarı hemen bir senede, iki senede olmuyor. Üçüncü senede il seviyesinde, bölge seviyesinde başarı kazanıyorsunuz. Dördüncü senede bu süreçte tabii fizik olursa çocuklarda, milli takıma sporcu yetiştirmektir. Benim amacım, Osmaniye'den 3-4 sene sonra hentbol branşında milli takıma sporcu göndermek. Tek hedefim budur” diye konuştu.

Kaynak: DHA