9 Eylül Gazetesi'nden Mert Yasin Alpdündar'ın haberine göre; İzmir’de minibüs tarifelerine Ocak ayında en kısa mesafe 20 TL, en uzun mesafe ise 35 TL olmak üzere zam geldi. Ancak yerel seçimlerden kaynaklı olarak İzmir’deki toplu taşıma ücretlerine zam gelmemesi nedeniyle minibüsçü esnaf zammı yansıtamadı. Yakıt, sigorta, kasko ve diğer maliyetlerin ciddi yükselişine rağmen zam yapamayan minibüsçü esnaf, adeta zararına çalışmaya başladı. Konu hakkında 9 Eylül Gazetesi’ne değerlendirmelerde bulunan İzmir Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Kayışdikici, esnafın geçen yıl Ağustos ayında gelen tarife üzerinden çalıştığını ve minibüsçülerin bazı hatlarda ceza yeme pahasına minibüslerini çalıştırmadığını söyledi. İzmir’de bin 192 minibüsün olduğu bilgisini veren Kayışdikici, bu minibüslerin yüzde 8’inin para kazanamadığı için çalışmamayı tercih ettiğini belirtti. Kayışdikici, “Şu anki koşullarda İzmir’de minibüsçülük can çekişiyor. Şoför bulamıyoruz çünkü para kazanamıyoruz” dedi.

Mehmet Kayisdikici

Kirada sınırın kaldırılması zora sokacak! Kirada sınırın kaldırılması zora sokacak!

‘HER ŞEY MUAZZAM ŞEKİLDE ARTTI’

Kayışdikici, “Biz şu an toplu ulaşım zamlarını bekliyoruz. Yoksa zam yapamayız. Her şey muazzam şekilde arttı. Trafik sigortası, kasko, tamir ücreti, şoförün sigortası gibi giderler var. Akaryakıt fiyatları da yükseldi. Bugün Gültepe-Forum diye bir güzergahımız var. 12 tane araç var sadece 2 tanesi çalışıyor. 10 araba kapalı ve bu arkadaşlarımıza belediye çalışmadıkları için ceza yazıyor” diye konuştu.

‘MİNİBÜSLERİN YÜZDE 8’İ HİÇ ÇALIŞMIYOR’

İzmir’de halihazırda bin 192 minibüs olduğu bilgisini veren Kayışdikici, “Şu anda yüzde 90’lara yakını çalışıyor ama yüzde 40-45 arası minibüs iki gün çalışıp, bir gün kapatıyor ya da üç gün çalışıp, bir gün kapatıyor.  Yüzde 8’i arabasını hiç çalıştırmıyor. Yani minibüs esnafı zararına çalışıyor” dedi.

‘YENİ GÜZERGAH VERMELİLER’

İzmir’deki minibüsçü esnafın sorunlarının giderilmesi için çaba gösterdiklerinin altını çizen Kayışdikici, “Bizim İZTAŞIT, İzmirim Kart ve bir kısmımızın ticari taksi olma gibi taleplerimiz var. Böyle yaparak çözüm arıyoruz. Bize yeni güzergâh vermeliler. Çünkü İzmir’deki belediye otobüslerinin her tekeri döndüğünde ona zarar yazıyor. ESHOT’un bir yolcusunun maliyeti ortalama 41 TL civarında. Biz yeni güzergahlarla destek olabiliriz. Böylece zararları da düşer ve esnafında yararına olur” diye vurguladı.

‘ESNAF CAN ÇEKİŞİYOR’

Kayışdikici, “Şu anki koşullarda İzmir’de minibüsçülük can çekişiyor. Şoför bulamıyoruz çünkü para kazanamıyoruz. Paranın olmadığı yerde de kalite olmaz” diyerek sözlerine son verdi.

Kaynak: HABER MERKEZİ