Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Taksim Meydanı'nın 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları için yasaklanmasına tepki göstererek, "Milyonların gözü kulağı İstanbul Taksim 1 Mayıs alanında olacak ve milyonlarca yürek Taksim Meydanı'yla atacak. Taksim, 1 Mayıs alanıdır ve bu hukuksal, tarihsel, toplumsal bir hakikattir. Taksim'in 1 Mayıs alanı olduğu gerçeğinin 2013 yılından beri tamamen keyfi bir biçimde yok sayılmasına, inkar edilmesine 11 yıl sonra 2024 1 Mayıs'ında artık son verilmelidir." dedi.

Çerkezoğlu, 1 Mayıs'ta dünyanın dört bir yanında sınıf kardeşleriyle birlikte demokrasiye, adalete, özgürlüğe, eşitliğe, barışa ve kardeşliğe dair umutlarını ve taleplerini ifade edeceklerini belirterek şunları söyledi:

"Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının ilk 1 Mayıs'ı ülkemiz açısından da önemli bir dönemeçte kutlanacak. Türkiye'nin dört bir yanında meydanlarda buluşacak, ekmeğimizin her gün küçülmesine, adaletin terazisinin tamamen bozulmasına, en temel hak ve özgürlüklerimizin gasp edilmesine karşı hep bir ağızdan sesimizi yükselteceğiz."

Barolar Birliği Başkanı Sağkan: "Anayasa Mahkemesi'nin Kararına Uyulmalı"

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan da Taksim yasağına karşı geçen yıl Anayasa Mahkemesi'nin verdiği "hak ihlali" kararına değinerek şöyle konuştu:

Otoyol emekçileri direnişte Otoyol emekçileri direnişte

"Tüm dünyada 1 Mayıs’ın coşkusu, bayram şöleni olarak yaşanacakken bizler yeni anayasa tartışmalarının içerisinde mevcut anayasanın uygulanması için hukukçular olarak da kendimizi anayasanın temel hak ve özgürlükler başlığındaki ilkeleri hatırlatmak zorunda buluyoruz. DİSK ve diğer bir başvuru neticesinde bundan yaklaşık 5 ay önce Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu karar üzerinden bir değerlendirme yapmak istiyorum.

Çünkü eğer Türkiye bir hukuk devletiyse, anayasamız halen yürürlükte ise Anayasa Mahkemesi’nin uygulanmasını talep etmek, bu ülkenin vatandaşları olarak her birimizin de en temel hakkıdır. Tabii Anayasa Mahkemesi’nin kararına baktığımızda karar, sadece bir temel hak ve hürriyetin ihlal edildiğine ilişkin bir tespitle sınırlı kalmıyor. Tarihsel bir çerçeve de çiziyor bu karar ve özellikle 1 Mayıs’ın anlamından bahsederek 1977’de Taksim’de 34 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayların hâlen cezasız kalması nedeniyle Taksim’in 1 Mayıslar bakımından artık bir ortak hafızayı temsil ettiğini ve bu anlamda da simgesel önemi bulunduğundan bahsediyoruz.

İşçiler, emekçiler yaşadıkları sıkıntılarını, dertlerini, beklentilerini istedikleri mekanda dile getirme hakkına sahipler. Aynı karar, şunun da altını çiziyor, ki bence bu kısım ayrıca çok önemlidir. İşçilerin, emekçilerin toplantı yapacağı yeri kendilerinin belirleme hakkı da vardır. Çünkü mekan belirleme özgürlüğünü de içermektedir toplantı, gösteri ve ifade özgürlüğü hakkı"

Taksim Anıtı Önündeki Sloganlı Gösteriye Polis Müdahalesi

Basın toplantısının ardından DİSK’ten bir grup, Taksim Anıtı önünde "1 Mayıs'ta 1 Mayıs alanındayız" diye slogan atmaya başladı. Polis, müdahale ederek grubu alandan uzaklaştırdı.

Valilik Yasaklamıştı

DİSK, bu yıl yapılacak 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlaması için yıllardır yasaklı olan Taksim Meydanı’na işaret etmişti. DİSK heyetinin konuya ilişkin görüşmeler gerçekleştirdiği İstanbul Valisi Davut Gül ise dün yaptığı açıklamayla Taksim Meydanı’nının kitlesel kutlama yapılmasına kapalı olduğunu açıklamıştı.

Editör: Utku Çelik