Türkiye genelinde 5 milyon 954 bin 216 kişi, halen eski tip nüfus cüzdanlarını kullanmaya devam ediyor. 2016 yılında Kırıkkale'de dağıtımına başlanan çipli kimlik kartları, ülke genelinde yaygınlaşarak 80 milyon 586 bin 4 vatandaş tarafından kullanılmaya başlandı.

Eski Nüfus Cüzdanlarını Kullanma Devam Ediyor

Yeni çipli kimlik kartlarına geçmeyen 5 milyon 954 bin 216 kişi, eski tip nüfus cüzdanlarını kullanmayı sürdürüyor. Nüfus cüzdanlarının yenilenmesi için belirlenen kesin bir tarih bulunmamasına rağmen, gelişen teknoloji ile kamu hizmetlerinden daha hızlı ve güvenli şekilde yararlanmak için çipli kimlik kartlarının kullanılması öneriliyor.

Meteoroloji'den kuvvetli rüzgar uyarısı! Meteoroloji'den kuvvetli rüzgar uyarısı!

Çipli Kimlik Kartının Özellikleri

Güvenlik ve Kullanım Avantajları

Yeni nesil çipli kimlik kartları, eski tip nüfus cüzdanlarına kıyasla çeşitli güvenlik ve kullanım özellikleriyle dikkat çekiyor. Taklit, tahrif ve kimlik sahteciliğinin önlenmesini sağlayan bu kartlar, kolay taşınabilir ve dayanıklı şekilde üretiliyor. E-Devlet uygulamasında kimlik doğrulama aracı olarak da kullanılabilen kartlar, elektronik ortamda sunulan hizmetlerde güvenli anahtar görevi görüyor. Ayrıca, seyahat belgesi olarak da kullanılabiliyor.

Başvuru Süreci

Başvuru Nasıl Yapılır?

Nüfus cüzdanlarını yeni çipli kimlik kartlarıyla değiştirmek isteyenler, yurt içinde Alo 199, e-Devlet veya "https://randevu.nvi.gov.tr/" üzerinden herhangi bir nüfus müdürlüğü için randevu alarak başvuruda bulunabiliyor. Yurt dışında ise başvuru işlemleri dış temsilciliklerden gerçekleştiriliyor.

Yeni çipli kimlik kartı almak isteyen vatandaşların, belirlenen değerli kağıt bedelini (2024 yılı için 130 lira), vergi dairesi müdürlüklerinden, anlaşmalı bankalardan veya "https://dijital.gib.gov.tr/" üzerinden ödemesi gerekiyor.

Gerekli Belgeler ve Teslimat

Başvuruda, kişinin yanında son 6 ay içerisinde çekilmiş bir biyometrik fotoğraf ve kimliği ispatlayıcı bir belge (nüfus cüzdanı, kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport, geçici kimlik belgesi veya kurumların kendi mevzuatlarında kimlik yerine geçen belge) bulundurması ve Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi'nde (MERNİS) kayıtlı açık adresinin olması gerekiyor. Yeni kartlarının yurt içinde herhangi bir adrese teslim edilmesini talep edebilen başvuru sahipleri, kimlik kartlarını teslim alıncaya kadar geçici kimlik belgesini kullanabiliyor.

Editör: Kazim Bozkurt