New Inn otelcilik sektörüne giriyor New Inn otelcilik sektörüne giriyor

Asgari ücret, milyonlarca çalışan ve ailelerinin yaşam koşullarını belirleyen kritik bir konu olarak gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun mevzuat gereği 1 Aralık'ta çalışmaya başlayacağını duyurdu. Ancak Sosyal Politika uzmanı Prof. Dr. Aziz Çelik, toplantı için henüz taraflara bir davet gitmediğini belirtti.

Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Toplantı çağrısını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yapıyor. Şu ana kadar taraflara gitmiş bir bilgi veya davet ve saptanmış bir tarih yok. 1 Aralık’ta Türk-İş Genel Kurulu var. Komisyonda Türk-İş de yer alıyor. Komisyonun o gün toplanması fiilen imkânsız" ifadelerini kullandı.

Hedef Enflasyon ve Tek Zam Planına Sendikaların Tepkisi Sürüyor

Asgari ücretle ilgili görüşmelerde, iktidarın hedef enflasyon ve yılda tek maaş zammı planına karşı sendikaların tepkisi devam ediyor. Uzmanlara göre, asgari ücrete yüzde 35 ile yüzde 55 arasında bir zam yapılması öngörülüyor. Yüzde 35'lik bir zam durumunda asgari ücret 15 bin 392 TL olacakken, yüzde 55'lik bir zam durumunda ise asgari ücret 17 bin 673 TL'ye çıkacak.

Araştırma: Asgari Ücret Ne Kadar Olmalı?

Yöneylem Araştırma tarafından gerçekleştirilen "Asgari Ücret Ne Kadar Olmalı?" araştırması, ilginç sonuçlar ortaya koydu. 2 bin 400 kişiyle yapılan ankete göre katılımcıların yüzde 19,2’si 15 bin-16 bin TL, yüzde 25,4’ü 20 bin-21 bin TL, yüzde 33,6’sı ise 24 bin TL ve üzeri olması gerektiği yönünde görüş belirtti. Diğer katılımcılar ise 17 bin TL ile 24 bin TL arasında değişen önerilerde bulundu.

Kaynak: HABER MERKEZİ