Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu'ndan yapılan açıklamada Fransa'nın Reims kentinde düzenlenen organizasyonda Aysel Önder, Esra Bayrak, Fatma Damla Altın ve Reyhan Taşdelen'den oluşan milli takımın 1.46.82'lik derecesiyle dünya şampiyonu olduğu belirtildi. Milli takımın bu derecesiyle 2007 yılından bu yana 1.49.13'le dünya rekorunu elinde bulunduran Polonya'dan da rekoru aldığı ifade edildi.

Organizasyonun üçüncü gününde 4x400 metre bayrak yarışında da Damla Altın, Aysel Önder, Reyhan Taşdelen ve Eda Yıldırım'dan oluşan milli takımın gümüş madalya elde ettiği aktarıldı. Üçüncü günde Reyhan Taşdelen'in 800 metrede gümüş ve 200 metrede bronz, Aysel Önder'in ise 200 metrede gümüş madalya aldığı bildirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Asbaşkanı Ensar Kurt, "Başkanımız Birol Aydın ve yönetim kurulumuz, bu milli takımın temellerini 2013 yılında attı. Her zaman geleceğe ve altyapıya yatırım yaptık, yapıyoruz. Burada rekorlar kıran milli takımınızın yaş ortalaması 20. Hedefimiz, 2024 Paris ve 2028 Los Angeles'ta paralimpik oyunlarda madalyalar kazanmak" ifadelerini kullandı.

Milli takım, organizasyonun ilk üç gününde dördü altın, dokuzu gümüş ve dördü bronz olmak üzere 17 madalya elde etti.

Anadolu Efes'in rakibi, Virtus Bologna oldu Anadolu Efes'in rakibi, Virtus Bologna oldu

Bakan Bak'tan özel milli atletlere tebrik mesajı

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, dünya rekoru kırarak altın madalya kazanan Türkiye Kadın Milli Takımı'nı tebrik etti. Bakan Osman Aşkın Bak, tebrik mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Fransa'nın Reims şehrinde düzenlenen 2024 Virtüs Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda kadınlar 4x200 metre bayrak yarışında 1.46.82'lik dereceyle dünya rekoru kırarak altın madalya kazanan Türkiye Kadın Milli Takımı'nı kutluyorum. Aysel Önder, Esra Bayrak, Fatma Damla Altın ve Reyhan Taşdelen'den oluşan milli takımımızın elde ettiği büyük başarıda emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Özel sporcularımızın başarılarının devamını diliyorum."

Kaynak: AA