Türkiye Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan ve TUSAŞ'ın ana yükleniciliğinde yürütülen Milli Muharip Uçak Projesi, başarılı bir şekilde devam etmektedir. Proje kapsamında geliştirilen Milli Muharip Uçak, kısa bir süre önce motorlarını ilk kez çalıştırdı ve şimdi de yer testlerinin bir sonraki aşaması olan taksi testlerine başladı.

SavunmaSanayiST.com'un bildirdiğine göre, Milli Muharip Uçak 16 Mart Perşembe günü gerçekleştirilen test sırasında kendi motorlarını kullanarak piste çıktı. Uçağın kendi motorlarıyla bir süre boyunca hareket etmesi ve ilerlemesiyle birlikte ilk taksi testi başarıyla tamamlandı. 18 Mart 2023'te gerçekleştirilmesi planlanan roll-out töreni için hazırlıklar devam eden Milli Muharip Uçak, bu test sayesinde roll-out için hazır olduğunu kanıtlamış oldu.

Milli Muharip Uçak kamuflajına kavuştu

SavunmaSanayiST.com, özel kaynaklarından edindiği bilgilere göre, Milli Muharip Uçak'ın piste çıkma anını gösteren özel görüntülere ulaştı. Görüntülerde, uçağın gri bir boyaya sahip olduğu ve hava girişleri ile radom kısımlarının daha açık bir renk tonuna boyandığı gözlendi.

Milli Muharip Uçak ilk uçuşu bu yıl

Milli Muharip Uçak Projesi, Türkiye'nin milli imkanlarla kendi 5. nesil savaş uçağını geliştirme hedefi doğrultusunda 5 Ağustos 2016 tarihinde başlatılmıştı. İlk uçuşu 2026 yılında gerçekleştirilmesi planlanan proje, geçtiğimiz haftalarda öne çekilerek 2023 yılının sonuna alındı. Taksi testini başarıyla tamamlayan Milli Muharip Uçak'ın bu yıl içinde ilk uçuşunu gerçekleştirmesi bekleniyor.

Milli Muharip Uçak Projesinde son durum

Milli Muharip Uçak, Türk savunma sanayiinin en büyük projesi olarak bilinmektedir ve bu yıl içinde ilk prototipinin ilk uçuşunu gerçekleştirmesi planlanmaktadır. TUSAŞ, proje kapsamında 3 adet MMU Blok 0 prototipi ve 1 adet MMU Blok I prototipi üretecektir.

2026 yılı sonuna kadar, 3 adet MMU Blok 0 prototipinin üretiminin tamamlanması planlanmaktadır. Ayrıca, 2029 yılından itibaren MMU Blok I konfigürasyonunun üretim faaliyetleri başlayacak ve Türk Hava Kuvvetleri'ne teslim edilmek üzere 10 adet MMU Blok I A/C üretimi hedeflenmektedir.

İlk aşamada 4.5 nesil savaş uçağı olarak sınıflandırılan Milli Muharip Uçak, nihai aşamada 5. nesil savaş uçağı statüsüne ulaşmayı hedeflemektedir. ABD yapımı F-22 ve F-35 savaş uçakları şu anda 5. nesil savaş uçağı olarak bilinmektedir. Rus yapımı Su-57 ve Çin yapımı J-20 platformları ise 5. nesil statüsüne ulaşmayı hedefleyen 4.5 nesil savaş uçakları olarak sınıflandırılmaktadır.

Milli Muharip Uçak teknik özellikleri

  • Kanat Açıklığı:    14 metre
  • Uzunluk:    21 metre
  • Yükseklik:    6 metre
  • İtki:    2x 29.000lb
  • Azami Hız:    1.8 Mach
  • İrtifa Tavanı.    55.000ft
  • Pozitif / Negatif G Limiti:    +9g / 3,5g

Milli Muharip Uçak nedir?

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın envanterinden 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek, yurt içi imkân ve kabiliyetler ile tasarlanan ve geliştirilen bir savaş uçağının üretilmesi ve bu uçağı tasarlayıp geliştirebilecek insan gücü ve altyapının oluşturulması amacıyla başlatılan Milli Muharip Uçak (MMU) Geliştirilmesi Projesi’nde şirketimiz ana yüklenici konumundadır.