AYM’nin kararına rağmen tahliye edilmeyen TİP Hatay Milletvekili Can Atalay, cezaevinden Hataylılara seslendi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) seçilme hakkı ve kişi hürriyeti haklarını ihlal ettiğine karar vermesine rağmen tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden Hataylılara bir mesaj gönderdi. Can Atalay, Hatay’da yaşanan deprem sonrası yaşanan sorunlara dikkat çekerek, “Hatay’a ses olmak, Hatay için canla başla çalışabilmek isterdim. Fakat Hatay’daki büyük yıkımın sebebi olanlar, deprem sonrası yaşanan sorunların failleri, sizlerle buluşmamı engelliyor” dedi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay, 25 Ekim 2023’te Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “seçilme hakkı” ve “kişi hürriyeti ve güvenliği” haklarının ihlal edildiğine karar vermesine rağmen tahliye edilmedi. Atalay, Silivri Cezaevi’nden Hataylılara bir mesaj göndererek, Hatay’da 20 Şubat 2023’te meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki depremin ardından yaşanan sorunlara dikkat çekti.

Atalay, mesajında şunları söyledi:

Fidan, Blinken ile bir araya gelecek Fidan, Blinken ile bir araya gelecek

“Sevgili Hataylılar, Türkiye İşçi Partisi’nin kıymetli üyeleri, değerli konuklar, sosyalizm için omuz omuza mücadele verdiğimiz tüm yoldaşlar, hepinizi en samimi duygularımla kucaklıyorum. TİP Hatay İl Örgütü’nün ve Hataylıların üzerimde emeği büyüktür.

Depremler sonrası Hatay’da yaşanan büyük yıkımlar ve kayıpların içerisinde, bana sahip çıkan sizlere karşı, sorumluluğumu yerine getirememenin mahcubiyetini yaşıyorum. Hatay’a ses olmak, Hatay için canla başla çalışabilmek isterdim. Fakat Hatay’daki büyük yıkımın sebebi olanlar, deprem sonrası yaşanan sorunların failleri, sizlerle buluşmamı engelliyor.

'BU SÜREÇTE ALTINDA EN FAZLA EZİLDİĞİM ŞEY HATAY İÇİN ÇALIŞAMAMAK'


Mesele bugün Can Atalay’ı aşmış, Cumhuriyetimizin varlık sorununa dönüşmüştür. Bütün bu süreçte altında en fazla ezildiğim bana sahip çıkan Hataylıların sesi olamamak, Hatay için canla başla çalışamamak.

Hatay’da yaşanan kayıpların hesabını sormak, suya dahi erişemeyen sizlerin sesi olmak, kayıpları içerisinde yokluğa itilen bir kentin mücadelesini büyütmek için aranızda olmayı çok istiyorum. Hatay’ın kavgasını veren siz yoldaşlarımla omuz omuza verebilme ümidiyle selamlıyorum.

Türkiye İşçi Partisi Hatay İl Örgütüne, tüm yoldaşlarıma verdikleri mücadele için teşekkür ederim. Kongremizin Hatay davası ve sosyalizm mücadelesi için yararlı olacağına inanıyorum. Hataylıların sesi olan Hatay İl Örgütümüz, önümüzdeki yerel seçimlerde de bir başarının mimarı olacaktır.

Kısa zamanda omuz omuza vermek dileğiyle… Selam olsun sosyalizmin aydınlık geleceğine! Baki ilk selam!"

Can Atalay neden tutuklu?

Can Atalay, 2017 yılında Gezi Parkı davasında yargılanan 16 sanıktan biriydi. 2022 yılında 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 2023 yılında TİP’ten Hatay milletvekili seçildi. Ancak Yargıtay 3. Ceza Dairesi, AYM’nin seçilme hakkı ve kişi hürriyeti haklarını ihlal ettiğine karar vermesine rağmen, Can Atalay’ın tahliye edilmesine karşı çıktı. Yargıtay, AYM hakkında suç duyurusunda bulundu. Can Atalay, halen Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ