ABD'li politikacı Mike Pompeo, Harvard Üniversitesi'nde hukuk eğitimi almış ve Harvard Law Review dergisinde görev yapmıştır. Thayer Aerospace isimli bir firma kuran Pompeo, 2010 yılında Kansas eyaletinden Temsilciler Meclisi üyesi olarak görev almıştır.


Mike Pompeo kimdir?


Mike Pompeo, 30 Aralık 1963 tarihinde Kaliforniya'da doğdu. West Point Askeri Akademisi'nde birincilikle mezun olan Pompeo, Soğuk Savaş döneminde askeri görev yaptı. Harvard Üniversitesi'nde hukuk eğitimi aldı ve Harvard Law Review dergisi yayın yönetmenliğini üstlendi. Avukatlık yapmasının ardından Thayer Aerospace isimli bir firma kurdu, askeri uçaklar için parçalar imal etti.

Mike Pompeo, Sentry International firmasının yöneticisi olarak da çalışmaktadır. Bu firma, petrol kaynaklarında kullanılan araçları üretir. 2010 yılında, Kansas eyaletinden Temsilciler Meclisi'ne üye olarak seçildi ve İstihbarat Komisyonu'nda görev yaptı. 2012 yılında, Libya'nın Benghazi şehri saldırısını soruşturan komisyonda görev aldı, bu saldırı Amerikan büyükelçisi ve birçok diplomatın ölümüne neden oldu.

DR. Mehmet Ali Sarı kaç yaşında, nereli? Mehmet Ali Sarı kimdir? DR. Mehmet Ali Sarı kaç yaşında, nereli? Mehmet Ali Sarı kimdir?

CIA Başkanı olarak atandığında, insan hakları kuruluşları ABD Senatosu'na, Pompeo'nun CIA Başkanlığı'nın onaylanmaması için çağrıda bulundular. Görevine devam ederken, Donald Trump tarafından Dışişleri Bakanı olarak atandı.

Pompeo, 1986 yılında Leslie Libert ile evlendi ve daha sonra Susan Pompeo ile ikinci evliliğini yaptı. Oğulları Mike Pompeo, yerel bir kilise diyakozu olarak hizmet vermekte ve Pazar Okulu'nda ders vermektedir.