Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) için yeni bir dönem başladı ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından detaylar açıklandı. Peki, MHRS randevu onaylama ne zaman başlıyor? Bu yeni süreçte, vatandaşlar için MHRS randevu onaylama ve iptal etme işlemleri nasıl gerçekleştirilecek? İşte detaylar...

MHRS Randevu Onaylama: Ne Zaman Başlıyor ve Nasıl Yapılır?

MHRS randevu onaylama süreci 13 Mayıs Pazartesi gününden itibaren başladı. Artık hastalar, randevu tarihinden bir gün önce saat 20.00'ye kadar randevularını onaylayacak veya iptal edecekler. Ancak, 65 yaş üstü vatandaşlar ve kanser hastaları için randevu onaylama zorunluluğu bulunmuyor.

MHRS Hastane Randevusu Nasıl Onaylanır?

MHRS sistemi üzerinden alınan randevuları onaylamak için vatandaşlar, MHRS mobil uygulamasını kullanabilir, SMS ile gelen mesaja yanıt verebilir veya ALO 182'yi arayarak işlem yapabilirler. Randevu tarihinden bir gün önce, akşam saat 20.00'ye kadar onay verilmesi veya gelemeyeceğinin bildirilmesi gerekmektedir.

Devrimci Öğretmen Osman Bahçeci Son Yolculuğuna Uğurlandı Devrimci Öğretmen Osman Bahçeci Son Yolculuğuna Uğurlandı

MHRS Randevu Nasıl İptal Edilir?

MHRS randevularını iptal etmek isteyenler, randevu tarihinden bir gün önce, saat 20.00'ye kadar "www.mhrs.gov.tr" internet sitesi, mobil uygulama veya ALO 182 çağrı merkezi aracılığıyla işlem yapabilirler. Onay verilmeyen randevular ise son onay saatine kadar sistem tarafından iptal edilecektir.

3 Farklı Yöntemle Randevu Alınabilir

MHRS'ye randevu almak için üç farklı yöntem bulunmaktadır. İnternetten, mobil uygulama aracılığıyla veya ALO 182 çağrı merkezini arayarak randevu talebi oluşturulabilir. Bu yöntemlerle istenilen hastane, branş ve hekim seçilerek randevu alınabilir.

Onay veya İptal İşlemi Zorunluluğu

Randevu alındıktan sonra, belirlenen saatte hastaneye gidilmemesi durumunda, aynı branştan 15 gün boyunca yeni randevu alınamaz. Ancak, istenirse hastaneye ayakta başvuru yapılarak muayene talep edilebilir.

Kaynak: haber merkezi