9 Eylül Gazetesi'nden Mert Yasin Alpdündar'ın haberine göre: Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (EYMSİB), 2023 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı ve 2023 yılında gerçekleştirdiği 1 milyar 330 milyon dolarlık ihracata en çok katkı sağlayan 10 üyesi için İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’ni Kaya Termal Kaya Thermal Oteli’nde gerçekleştirildi. Kurul ve törene İhracat Genel Müdür Yardımcısı Tayfun Kılıç, İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan, Ege Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdür Yardımcım Umut Yazar, Ticaret İzmir İl Müdürü Çağrı Ergünen, Manisa İl Tarım Ve Orman Müdürü Metin Öztürk, İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürü, Murat Eskici, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ve EİB başkanları katıldı. EYMSİB Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, “2024 yılında Meyve Sebze Mamulleri sektöründe son derece önemli bir tanıtım yılında atağı olan Turquality Projesi’ni hayata geçiriyoruz” dedi. 

‘2023 YILINDA REKORLARA İMZA ATTIK’

Genel Kurul toplantısında konuşma yapan EYMSİB Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, birliğin 2023 yılında 1 milyar 330 milyon dolarlık ihracatı yaptığını hatırlattı. Uçak, “805 üye firmamızın 128 ülke ve bölgeye, 100’ün üzerinde farklı ürün grubunda dünyanın her bir köşesine yaptıkları ihracat hepimizin göğsünü kabarttı.  Siz değerli üyelerimizi bu başarınızdan dolayı kutluyor ve canı gönülden tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı. 

‘TURQUALİTY PROJESİ’Nİ HAYATA GEÇİRİYORUZ’

UR-GE projelerinin 619 proje arasında en değerli projeler arasına girdiğini vurgulayan Uçak, 2024 yılında yeni projeye başlattıkları bilgisini verdi. Uçak sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“2024 yılında Meyve Sebze Mamulleri sektöründe son derece önemli bir tanıtım yılında atağı olan “Turquality Projesi” ni hayata geçiriyoruz. Ürünlerimizi tanıtmak ve pazarlamak için fuar ve heyet etkinliklerine de hız kesmeden devam ediyoruz. Yurt içinde de sürdürülebilirlik stratejimiz kapsamında üretimin kalite ve miktarının devamlılığı, kalıntısız ürün yönetiminin sağlanması için; “Kullandığımız Pestisitleri Biliyoruz”, “Gıda Kayıplarının Tespiti” ve “Akdeniz Meyve Sineği ile Biyoteknik Mücadele” projelerimizi kesintisiz sürdürdük. Bu ay başında, ilki büyük ilgi gören ve gelecek nesilleri tarımsal faaliyetlere teşvik eden “Üçüncü Kuşak Tarım Girişimciliği Eğitim Programı” nı yeniden başlattık. Kurduğumuz ekiplerle üyelerimizi ziyaretlere kesinti vermeden devam ettik. Projelerimizi anlatmaya, sorunlarınızı dinlemeye çalıştık.   Ziyaret sayımızı arttırmak için bazı giderlerimizden kısarak ikinci bir araç satın aldık. Bazı engelleri ortadan kaldırdık. Bazıları için hala yoğun uğraşlar veriyoruz. Her anı zorlu bir serüven gibi geçen bir dönemi daha büyük bir gurur ve mutlulukla hep birlikte tamamladık” 

Merkez Bankası faizi sabit tuttu Merkez Bankası faizi sabit tuttu

‘ÖDÜL ALANLARI TEBRİK ETTİ’

Genel Kurulumuzun hemen sonrasında 2023 yılında üyelerimiz arasında en fazla ihracat gerçekleştiren 10 firmaya plaket vereceğimiz bir ödül törenimiz olacak. Pandemiden, depremden dolayı bir süre ara verdiğimiz ödül törenlerimizi her yıl devam ettirmek, ihracatçılarımızın başarılarını taçlandırmak istiyoruz. Bu vesile ile ödül alan firmalarımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

ÖDÜL ALANLAR LİSTESİ

Genel Kurulun ardından İhracatın Yıldızları Ödül Töreni de gerçekleştirildi. Yaş Sebze Meyve (YSM) ve Meyve Sebze Mamulleri (MSM) kategorilerinde toplamda 10 firmaya ödül verildi. Meyve Sebze Mamullerinde en çok ihracat yapan firma Treko Gıda Sanayi Anonim Şirketi olurken, Yaş Sebze Meyve ihracatında ise en çok ihracat yapan firma Uçak Kardeşler Gıda Anonim Şirketi oldu. Ödül alan diğer firmalar ise şöyle:

YMS 1    Uçak Kardeşler Gıda Anonim Şirketi
YMS 2    Pia-Frucht Gıda Lojistik ve Dış.Tic.Ltd.Şti.
YMS 3    Enjoy Trade Gıda İhracat İthalat Danışmanlık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi
YMS 4    Kölla Turkey Tarım ve Gıda Ticaret Anonim Şirketi
YMS 5    Cena Dış Ticaret ve Tarım Ürünleri Sanayi Anonim Şirketi

MSM 1    Treko Gıda Sanayi Anonim Şirketi
MSM 2    Sibaş Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi
MSM 3    Euro İhracat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi
MSM 4    Yonca Gıda Sanayi İşletmeleri İç ve Dış Ticaret Anonim Şirketi
MSM 5    Lidya Konservecilik Müteahhitlik İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi

Kaynak: HABER MERKEZİ