Android telefonlara yeni özellik: Dolandırıcılar yapay zeka ile tespit edilecek! Android telefonlara yeni özellik: Dolandırıcılar yapay zeka ile tespit edilecek!

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi olan Meta, yapay zeka iş yüklerini hedefleyen çip ailesi MTIA’nın yeni neslini tanıttı. Bu yeni nesil çip, Meta’nın yapay zeka altyapısına yaptığı büyüyen yatırımların bir parçası olarak karşımıza çıkıyor.

MTIA’nın Performansı

Meta tarafından yapılan açıklamada, MTIA’nın en son sürümünün, ilk versiyonuna kıyasla önemli performans iyileştirmeleri gösterdiği belirtildi. Bu, MTIA’nın, Meta’nın ürün ve hizmetlerinde yeni ve daha iyi deneyimler sunmak için mevcut ve gelecekteki yapay zeka altyapısını tamamlayacağı anlamına geliyor.

Yapay Zeka Modellerinin Karmaşıklığı ve Bilgi İşlem Gereksinimleri

Yapay zeka modellerinin karmaşıklığı ve bu modelleri desteklemek için gereken bilgi işlem kapasitesinin artması nedeniyle, Meta’nın bu alana olan yatırımlarının gelecek yıllarda büyümesi bekleniyor.

MTIA’nın İlk Nesli ve Yeni Nesil

Geçen yıl tanıtılan MTIA’nın birinci nesli hatırlatıldı ve yeni neslin, önceki çözüme göre bilgi işlem ve bellek bant genişliğini iki katından fazla artırdığı belirtildi. Bu, yüksek kalitede öneri modellerini kullanıcılara verimli bir şekilde sunmak için tasarlandı.

Yapay Zeka Çip Pazarındaki Rekabet

Yapay zeka çip pazarında rekabet giderek artıyor. Nvidia, Intel, Alphabet gibi şirketler yeni ürünlerini ardı ardına tanıtıyorlar.

Editör: Utku Çelik