İran'ın yeni cumhurbaşkanı Mesud Pezekişyan'ın hayatı ve kariyeri hakkında merak edilenler. İşte Pezekişyan'ın detaylı biyografisi ve siyasi kariyeri.
 

Kuşadası'nda caretta caretta yuvaları çoğalıyor Kuşadası'nda caretta caretta yuvaları çoğalıyor

MESUD PEZEŞKİYAN KİMDİR?

Mesud Pezekişyan, 29 Eylül 1954'te İran'ın Batı Azerbaycan eyaletine bağlı Mahabad'da doğmuştur. İranlı Türk bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Pezekişyan, Tebriz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. İran-Irak Savaşı sırasında sağlık ekipleri ile çalışmış ve kalp cerrahı olarak tanınmıştır. Sağlık alanındaki başarılı kariyerinin ardından politikaya atılan Pezekişyan, reformcu kimliği ile dikkat çekmektedir.

MESUD PEZEŞKİYAN'IN SİYASİ KARİYERİ

Pezeşkiyan'ın siyasi kariyeri, 1997 yılında Sağlık Bakanı Yardımcısı olarak başlamış ve 2001-2005 yılları arasında İran Sağlık ve Tıp Eğitimi Bakanı olarak görev yapmıştır. 2016-2020 yılları arasında İran İslamî Şûra Meclisi'nde Birinci Başkan Yardımcısı olarak görev almış ve 2024 İran cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların %53,3'ünü alarak cumhurbaşkanı seçilmiştir. Reformcu politikaları ve sağlık alanındaki çalışmaları ile bilinen Pezekişyan, İran siyasetinde önemli bir figür haline gelmiştir.

Kaynak: haber merkezi