Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 1 Aralık haftasında toplam rezervlerini 3 milyar 656 milyon dolar artırarak tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkardı. TCMB’nin brüt döviz rezervleri ve altın rezervleri de artış gösterdi.

Rezervlerde yüzde 42,3’lük artış

TCMB, Haftalık Para ve Banka İstatistikleri’ni yayımladı. Buna göre, 1 Aralık itibarıyla TCMB’nin brüt döviz rezervleri, bir önceki haftaya göre 2 milyar 236 milyon dolar artarak 93 milyar 233 milyon dolara ulaştı. Brüt döviz rezervleri, 24 Kasım’da 90 milyar 997 milyon dolar seviyesindeydi.

Altın rezervleri ise 1 milyar 420 milyon dolar artışla 45 milyar 496 milyon dolardan 46 milyar 916 milyon dolara yükseldi. Altın rezervleri, 24 Kasım’da 45 milyar 496 milyon dolar seviyesindeydi.

TCMB’nin toplam rezervleri ise 1 Aralık haftasında bir önceki haftaya göre 3 milyar 656 milyon dolar artışla 136 milyar 493 milyon dolardan 140 milyar 149 milyon dolara çıktı. Toplam rezervler, 24 Kasım’da 136 milyar 493 milyon dolar seviyesindeydi.

Toplam rezervlerde mayıs sonundan 1 Aralık ile biten haftaya kadar geçen sürede artış, 41 milyar 691 milyon dolar oldu. Bu artış, yüzde 42,3’e karşılık geldi.

Rezervlerin önemi nedir?

Rezervler, bir ülkenin dış ödemeler dengesini korumak, döviz kuru dalgalanmalarına karşı önlem almak, dış borç ödemelerini yapmak ve uluslararası güvenilirliği artırmak için kullanılan döviz ve altın varlıklarıdır. Rezervlerin yüksek olması, bir ülkenin dış şoklara karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.

Bitcoin'e İran-İsrail vurgunu Bitcoin'e İran-İsrail vurgunu

Rezervlerin artması, bir ülkenin döviz girdisinin çıktısından fazla olduğunu gösterir. Rezervlerin azalması ise, bir ülkenin döviz çıktısının girdisinden fazla olduğunu gösterir. Rezervlerin azalması, döviz kuru üzerinde baskı yaratabilir.

Rezervlerin artması, bir ülkenin döviz kuru üzerinde istikrar sağlayabileceği anlamına gelir. Rezervlerin artması, aynı zamanda bir ülkenin uluslararası piyasalarda güvenilirliğini artırabilir. Rezervlerin artması, bir ülkenin dış borç ödemelerini daha rahat yapabileceği anlamına gelir.

Kaynak: AA