Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bankalarca ticari müşterilerden alınabilecek ücretlere ilişkin Tebliğ'de değişiklik yaptı. Tebliğe göre, ticari kredilerin erken kapatılması durumunda azami erken ödeme ücretleri şu şekilde belirlendi:

  • Sabit faizli TL kredilerde: Kredinin yıllık bileşik faiz oranının yüzde 5'i ile ay bazında kalan ağırlıklı ortalama vadenin yüzde 0,20'sinin toplanması ile hesaplanacak.
  • Sabit faizli döviz cinsi kredilerde: Yüzde 2'lik sabit oran ile ay bazında kalan ağırlıklı ortalama vadenin yüzde 0,15'inin toplanması ile hesaplanacak.
  • Değişken faizli (TL ve YP) kredilerde: Sabit yüzde 2 olarak uygulanacak.

YENİ UYGULAMA NE ZAMAN GEÇERLİ OLACAK?

Yeni uygulama 1 Temmuz'dan itibaren kullandırılan kredilerin erken kapatılmasında geçerli olacak.

ESKİ UYGULAMA NASILDI?

Söz konusu ücretler daha önce kalan vadesi 24 aydan kısa olan TL kredilerde yüzde 2, kalan vadesi 24 aydan uzun TL kredilerde ise yüzde 2'nin üzerine 24 ayı aşan her bir yıl için yüzde 1 eklenerek hesaplanıyordu. Döviz kredilerinde ise TL krediler için uygulanacak azami ücrete vadeye göre yüzde 1 ekleniyordu.

Tencere enflasyonu ilk yarıda geriledi! Tencere enflasyonu ilk yarıda geriledi!

DEĞİŞİKLİĞİN NEDENİ NEDİR?

TCMB'nin bu değişikliği yapmasının sebebi, ticari kredilerin erken kapatılması halinde bankaların uğradığı zararın tazmin edilmesini sağlamaktır. Yeni uygulama ile bankaların bu zararı daha adil bir şekilde karşılaması amaçlanmaktadır.

DEĞİŞİKLİK KİMLERİ ETKİLEYECEK?

Bu değişiklik 1 Temmuz'dan itibaren kullandırılan ticari kredileri kullanan tüm işletmeleri etkileyecektir.

Editör: Kazim Bozkurt