İzmir'in Menemen ilçesinde, 2'ncisi bu yıl düzenlenen Uluslararası Menemen Çömlek Festivali, renkli görüntülere sahne oldu. Festivalde Kültür ve Turizm Bakanlığı Sanatçısı, Menemen Çömlekçiler Derneği Başkanı Ahmet Taşhomcu dev bir çömlek ile Türkiye'de ilk kez gerçekleştirildiği belirtilen raku gösterisi sundu. Festivalde 75'i yabancı 100'e yakın çömlek ustası da farklı kategorilerde hünerlerini sergiledi. Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, festivalin açılışındaki konuşmasında “Dünyayı Menemen'de buluşturmaktan büyük mutluluk duyuyoruz" dedi.

Menemen Belediyesi'nin ilçeyi çömlekçilikte dünya markası yapma hedefiyle düzenlediği 2. Uluslararası Menemen Çömlek Festivali, kapılarını açtı. Menemen Şehir Parkı'nda düzenlenen festivalin açılış törenine, Çalışma Sosyal ve Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, İzmir Valisi Süleyman Elban, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu Ayşen Volkan, İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Sel, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz, Sivil Toplum Kuruluşları ve Halkla İlişkilerden Sorumlu AK Parti İzmir İl Başkan Yardımcısı Cüneyd Dayhan, AK Parti Menemen İlçe Başkanı Hakkı Durmaz, AK Parti Konak İlçe Başkanı Mehmet Sait Başdaş, MHP Menemen İlçe Başkanı Barbaros Çalışçı, Menemen ilçe protokolü ve çok sayıda davetli katıldı. Menemen Müftüsü Mehmet Seven'in okuduğu duanın ardından Bakan Işıkhan ve beraberindeki protokol üyeleri festivalin açılış kurdelesini kesip, stantları gezdi.  Vatandaşlarla sohbet eden Bakan Işıkhan ve beraberindekiler daha sonra çömlek ustalarının çalışmasını izledi. Ortaya çıkan eserleri inceleyen Bakan Işıkhan ve protokol çömlek tezgahına oturarak günün anısına birer çömleğe şekil verdi.

'DÜNYACA ÜNLÜ ÇÖMLEK USTALARI YARIŞACAK'

Festivalin açılış töreninde konuşan Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, "Festivalimizin ikinci yılında, daha da büyüdüğünü ve uluslararası çapta tanınan, bilinen, takdir edilen bir etkinlik haline geldiğini görmekten büyük mutluluk duyuyorum. Bu yıl toplam 34 ülkeden gelen 75 yabancı katılımcı ve ülkemizin değerli çömlek ustaları, festivalimize katılım gösterdi. Dünyayı Menemen'de buluşturmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Ayrıca ülkemizin önemli çömlek sanatçıları da yarışmacı, jüri olarak festivalimize katkıda bulunuyor. Yine festival kapsamında kıymetli akademisyenlerimiz geçmişten günümüze Menemen çömlekçiliğine ışık tutacaklar. Dünyaca ünlü çömlek ustaları da çömlek yarışmasında en güzel eserlerini yapmak için yarışacaklar" dedi.

'ÇÖMLEKÇİLİK, SADECE BİR SANAT DEĞİL BİR KÜLTÜRÜN KÖKLÜ BİR PARÇASIDIR'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da konuşmasında "Yıllarca yaşadığım ikinci evim olan İzmir'de böylesine güzel bir festivalde sizlerle bir arada olduğum için çok mutluyum. Menemen'de insanlık tarihi kadar eski olan çömlekçilik, sadece bir sanat değil bir kültürün köklü bir parçasıdır. Menemen Belediyemiz de değerini kuşaktan kuşağa aktarılması için misyon edindi ve bu güzel organizasyonla uluslararası boyuta taşıdı. 34 ülkeden katılımcıyla hem turizme hem de ekonomiye katkı koymuştur. Bakanlık olarak bu tür festivalleri destek ve teşvik veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Emeği geçen herkesi canı gönülden kutluyorum" dedi.

'FESTİVALLER YAPMAK İÇİN BİR TEMA, BİR AMAÇ GEREK'

Festivaller yapmak için bir tema, bir amaç gerektiğine dikkati çeken İzmir Valisi Süleyman Elban, "Çok eski zamanlara dayanan çömlekçiliği de iki yıldır uluslararası festivalde tanıtmak çok önemli. Festivallerin bir diğer önemli faydası da vatandaşlarımızı bir araya getirmek. Ürün tanıtımının yanında eğlence de işin içinde, çocuklarımız birbirinden güzel etkinliklerle vakit geçiriyor" dedi.

'ÇÖMLEK FESTİVALİ, SEKTÖRÜ DAHA YUKARILARA TAŞIMAYA DEVAM EDİYOR'

AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, “Menemen Belediyemizin bu yıl ikincisini düzenlediği Uluslararası Çömlek Festivali, çömlekçilik sektörümüzü daha yukarılara taşımaya devam ediyor. Umarım dünyaya tanıtılmaya devam edecek" dedi.

'ÇÖMLEK FESTİVALİ'NİN, ULUSLARARASI OLMASINI ÇOK DEĞERLİ'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, “Menemen Belediyemizin düzenlediği Çömlek Festivali'nin, uluslararası olmasını çok değerli buluyorum. Değerli toprağını dünyaya tanıtmaya çalışması, 'dayanışma ve duyarlılık' temasıyla farkındalık oluşturması bu işi nasıl gönülle yaptığının bir göstergesi. Daha nice başarılara, açılışlara, festivallere Menemen" diye konuştu.

TAŞHOMCU'DAN RAKU GÖSTERİSİ

Konuşmaların ardından Şehir Parkı'ndaki renkli görüntüler, Cumhuriyet Meydanı'na taşındı.  Çömlekçilik sanatına ömrünü adayan Kültür ve Turizm Bakanlığı Sanatçısı, Menemen Çömlekçiler Derneği Başkanı Ahmet Taşhomcu dev bir çömlek ile Türkiye'de ilk kez gerçekleştirildiği belirtilen raku gösterisi sundu. Büyük ilgi gören etkinlik protokol tarafından da alkışlandı.
Festival, ünlü türkücü Mustafa Yıldızdoğan ve şarkıcı Ferhat Göçer'in konseri ile devam etti. Konserin sonunda Yıldızdoğan ve Göçer'e gecenin anısına çeşitli hediyeler takip edildi.

SERAMİK KUŞ EVİ SERGİSİNE BÜYÜK İLGİ

Festival kapsamında ayrıca Tarihi Taşhan'da Seramik ve Kuş Evi Sergisi ve Yarışması düzenlendi. Burada konuşan Menemen Başkan Vekili Aydın Pehlivan, "Seramik Kuş Evi Yarışması bizim açımızdan bir hayali gerçekleştirmek üzerine kuruldu. Ödüllü seramik sanatçısı, heykeltraş ve ressam olan değerli büyüğümüz Yıldız Şima Hanımefendi'nin bana telefonda yapmış olduğu bir öneri üzerine başladığımız bu serüven, bugün somut sonuçlarıyla karşımızda duruyor. Ben kendisine huzurunuzda çok teşekkür ediyorum. Bu eserleri sanatseverlerimizin de desteğiyle kurmayı hedeflediğimiz seramik müzesinde sergileyeceğiz" dedi.
Duygu yüklü anlar yaşayan Yıldız Şima ise, “Menemen, Anadolu'ya açılan pırıl pırıl bir pencere gibi oldu. Toprağa, bu sanata değer verdiğiniz için çok çok teşekkür ediyorum" dedi.
Yarışmaya katılan yüzü aşkın sanatçının dereceye giren eserleri protokol tarafından ödüllendirildi.

Festival kapsamında Menemen Belediyesi Kültür Müdürlüğü'nde ise 'Sanat ve Tasarımda Çamurun Yeri' konulu panel  düzenlendi. Festival yarın sona erecek.

Ödemiş'te iki otomobilin çarpışması sonucu beş kişi yaralandı Ödemiş'te iki otomobilin çarpışması sonucu beş kişi yaralandı

Kaynak: DHA