Hakem Kurulu, uzlaşılamayan maddeleri değerlendirmek ve maaş zammını belirlemek üzere son kez toplandı. Toplantı, Sayıştay binasında saat 10.20'de başladı. Kurul, toplantının ardından alacağı kararla ilgili nihai açıklamayı yapacak. Verilen karara itiraz edilemeyecek ve kamu çalışanlarının maaş artışı bu karara göre şekillenecek.

Kısa Süre İçinde Karar Bekleniyor

Memur-Sen kaynaklarına göre, toplantının en geç 3 saat içinde sona ermesi bekleniyor. Bu sürenin ardından kamu çalışanlarının maaş zammıyla ilgili belirsizlik sona erecek ve karar kamuoyuna duyurulacak.

Hükümetin Teklifleri ve Revizyonlar

Kamu İşveren Heyeti, görüşmelerin başladığı tarihten itibaren farklı teklifler sunmuştu. İlk teklifte 2024'ün ilk altı ayı için yüzde 14, ikinci altı ayı için yüzde 9, 2025'in ilk altı ayı için yüzde 6 ve ikinci altı ayı için yüzde 5 zam önerilmişti. Daha sonraki bir tarihte yapılan revizyonla ise bu oranlar değiştirilerek yüzde 15, yüzde 10, yüzde 6 ve yüzde 5 şeklinde revize edildi.

Rusya açıkladı! Akaryakıt ihracat yasağı sürecek Rusya açıkladı! Akaryakıt ihracat yasağı sürecek

Hakem Kurulu Üyeleri

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, çeşitli alanlardan uzman isimlerden oluşuyor. Kurulun başkanlığını Sayıştay Başkanı Metin Yener yapıyor. Ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Lutfihak Alpkan, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı İsmail İlhan Hatipoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkan Yardımcısı İsa Atçeken, akademisyenler Prof. Dr. Fatih Uçan ve Prof. Dr. Fatih Yardımcıoğlu, Memur-Sen Genel Başkan yardımcıları Hüseyin Öztürk ve Soner Can Tufanoğlu, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Yardımcısı Türkeş Güney ve KESK Genel Sekreteri Şenol Köksal da kurulda yer alan isimler arasında bulunuyor.

Önceki Kararlar ve Görüşmeler

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, daha önce de sendikalarla hükümet arasındaki görüşmelerin sonuçsuz kalması üzerine devreye girmişti. 2012 ve 2020-21 dönemlerinde kurul, hükümetin tekliflerini neredeyse değişiklik yapmadan kabul etmişti. Bu dönemlerde kamu çalışanlarına yüzde 4+4 ve 3+3 oranlarında zam yapılması kararlaştırılmıştı.

Kaynak: HABER MERKEZİ