Memur ve emekli maaş zammı, 3 Ocak tarihinde açıklanacak olan aralık ayı enflasyonu ile birlikte netlik kazanacak. Toplu sözleşme zammı ve 6 aylık enflasyon farkı, milyonlarca memur ve emeklinin maaşına nasıl yansıyacak?

Memur ve Memur Emeklisinin Maaş Zammı Açıklanıyor

Bu hafta içinde geçerli olacak asgari ücretin açıklanması beklenirken, 3 Ocak 2024 tarihinde 2023 yılı aralık ayı enflasyon rakamları paylaşılacak. Temmuz ile kasım aylarını kapsayan 5 aylık dönemde enflasyon oranı yüzde 33,66 olarak gerçekleşti. Maaşlarda yüzde 50 civarında bir artış öngörülüyor.

Dolar'ın ateşi sönmüyor! 31 TL'yi aştı... Dolar'ın ateşi sönmüyor! 31 TL'yi aştı...

Milyonlarca Memur ve Emekli Zam Beklentisi İçinde

Toplu sözleşme zammı ve 6 aylık enflasyon farkı, memur ve emeklinin maaşına nasıl yansıyacak? Kasım ayı itibarıyla enflasyon farkıyla birlikte maaş artışının yüzde 45 olması netleşti. Ancak, bu orana aralık ayı enflasyonu da eklenerek kesin rakamlar 3 Ocak'ta açıklanacak.

Asgari Ücret ve Diğer Emekliler

Asgari ücretin yanı sıra SSK ve Bağkur emeklileri de 6 aylık enflasyon oranına göre maaş zammı alacak. Özellikle ocak ayında yüzde 40'a yakın bir artış beklenen SSK ve Bağkur emeklilerinin beklentileri yüksek.

Uzman Görüşleri ve Beklentiler

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, konuyla ilgili değerlendirmesinde, "Memur ve emeklisinin toplu sözleşmeye göre maaş artışları belirleniyor. 7 Dönem Toplu Sözleşmesinde memurlar için ocak ayında öngörülen artış yüzde 15 enflasyon farkı var. 5 aylık TÜFE oranı yüzde 33,66 oranında gerçekleşti. Memur ve memur emeklilerinin enflasyon farkı dahil olmak üzere maaş artışlarının yüzde 45 olması netleşti buna bir de aralık ayı TÜFE'si ilave edilecek" şeklinde açıklamada bulundu.

Maaşlarda Yüzde 50 Civarında Artış Bekleniyor

Uzmanlar, maaşlarda yüzde 50 civarında bir artış beklediklerini ifade ediyorlar. Bu artışla birlikte en düşük devlet memuru maaşı 22 bin lira seviyesinden 33 bin lira seviyesine çıkacak. Aynı şekilde, en düşük emekli devlet memuru maaşı da 9 bin 876 liradan 14 bin 814 lira seviyelerine yükselecek.

Kaynak: Haber Merkezi