İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Allison Gregory'nin yazdığı, Yeşim Gökçe'nin çevirdiği, Hülya Karakaş'ın yönettiği "Ben Medea Değilim"i seyirciyle buluşturacak.

Oyun, 22 Kasım 2023 Çarşamba günü 20.30'da Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde ilk gösterimini yapacak.

Oyunun yönetmeni Hülya Karakaş, Ben Medea Değilim'in hikayesini şöyle anlatıyor:

"Bir kadın tiyatroya oyun seyretmeye gelir. Hangi oyun oynuyor, kim oynuyor, merak bile etmemiştir. Öylesine, kafasını boşaltmak, hayattan kısa bir zaman dilimi çalmak niyetiyle gelmiştir çok sevdiği tiyatroya. Oyun başlamak üzereyken tiyatrodan içeri girer ve seyredeceği oyunun MEDEA olduğunu öğrenir. Ne hayatta ne tiyatroda istediği yeri bulamamış kadın birdenbire sahnede kendini ikili bir kurgunun içinde bulur. İstediği, hayal ettiği yer kendine sunulandan çok farklıdır."

2 opera art arda sahnede 2 opera art arda sahnede

Dramaturgisini Gökhan Aktemur'un, müziğini Deniz Noyan'ın, dekor ve kostüm tasarımını Almila Altunsoy'un, ışık tasarımını Özcan Çelik'in, efekt tasarımını Nesin Coşkuner ve Arıkan Demir'in, hareket düzenini Yasemin Gezgin Yavuzcan'ın yaptığı, fotoğraflarını Nesrin Kadıoğlu'nun çektiği oyunda; Şirin Asutay, Berrin Koper, Kamer Karabektaş ve Ozan Akif Serman rol alıyor.

Oyunun konusu, Medea'nın hikayesine modern bir yorum getiriyor. Medea'nın hikayesi, günümüzde de geçerliliğini koruyan bir kadın hikayesi. Oyun, Medea'nın hikayesini yeniden ele alarak, kadının toplumdaki yerini ve yaşadığı sorunları sorguluyor.


 

Kaynak: BÜLTEN