İstanbul’un Tuzla ilçesinde faaliyet gösteren otomotiv fabrikası Mata Otomotiv’de çalışan işçiler, iş sağlığı ve güvenliği koşullarının iyileştirilmesi ve yüzde 25 ek zam talebiyle iş bırakma eylemi başlattı. Ancak eylem 27. gününde hala sonuçlanmış değil ve işçiler, taleplerini siyasi partilere ve bakanlıklara iletmek için Ankara’ya yürüyüşe geçme kararı aldı. İşçiler, Tuzla Serbest Bölge önünde toplanarak Ankara’ya doğru yürüyüşe geçecekler.

ABD: Türkiye eskiye dayanan ve gurur verici bir demokratik geleneğe sahip ABD: Türkiye eskiye dayanan ve gurur verici bir demokratik geleneğe sahip

İşçiler, Birleşik Metal İş Sendikası üyesi ve fabrikada çalışan 600 işçi arasında yer alıyor. Şirketin çalışma koşullarının yetersiz olduğunu ve iş sağlığı ve güvenliğine uygun olmadığını belirten işçiler, yüzde 25 ek zam talebiyle de desteklerini güçlendirdi. Ancak işverenin talepleri karşılamaması üzerine iş bırakma eylemi başlatan işçiler, eylemlerini 27. gününde de sürdürüyor.

Birleşik Metal İş Sendikası, işçilerin insanca çalışma koşulları ve ek zam talebiyle başlattıkları direnişin bir ekmek ve onur mücadelesine dönüştüğünü açıkladı. Sendika, işçilerin taleplerinin yerine getirilmesi için Ankara’ya yürüyüş yapacaklarını duyurdu.

İşçilerin eylemi, iş sağlığı ve güvenliği konularında Türkiye’deki çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini bir kez daha gündeme getiriyor.