NASA'nın "Mürettebat Sağlığı ve Performansı Keşif Analoğu (CHAPEA)" isimli deneyi, Mars'a insanlı görevler için önemli bilgiler toplamayı amaçlıyor. Bir yıl sürecek deneyde 4 kişilik bir ekip, Mars'ta yaşanabilecek zorlu koşullara benzer bir ortamda yaşayacak ve çeşitli görevler üstlenecek.

Deneyde Neler Yaşanacak?

Deneyde yer alacak ekip, kaynak kısıtlılığı, ekipman arızaları, iletişim gecikmeleri gibi Mars misyonlarında karşılaşılabilecek zorluklarla mücadele edecek. Ay yürüyüşü, robotik operasyonlar, habitat yönetimi, egzersiz ve ekin yetiştirme gibi görevleri de yerine getirecek ekip, Mars'ta yaşamın zorluklarını deneyimleyecek.

Microsoft ve Quantinuum hata düzeltmede çığır açtı! Microsoft ve Quantinuum hata düzeltmede çığır açtı!

Deney Koşulları ve Gereklilikler

Deney, ABD'nin Texas eyaletindeki NASA'nın Houston tesislerinde gerçekleştirilecek. Üç boyutlu yazıcılar kullanılarak üretilen "Mars Kumulları Alfa" isimli barınakta yaşayacak ekipten aşağıdaki şartlar isteniyor:

  • Sağlıklı olmak
  • Sigara kullanmamak
  • Amerikalı veya ülkede kalıcı ikamet sahibi olmak
  • 30 ila 55 yaş arasında olmak
  • Görevler ve ekip iletişimi için yeterli düzeyde İngilizce bilmek
  • Üniversite ve deneyim açısından gerekli şartları sağlamak

NASA Deneye Katılanlara Bedel Ödeyecek

NASA, deneye katılanlara "bedel" ödeyeceğini ve başvuruların 2 Nisan'a kadar kabul edileceğini duyurdu. Mars'ta yaşamayı deneyimlemek ve uzay araştırmalarına katkıda bulunmak isteyenler, NASA'nın internet sitesinden başvuru yapabilir.

Kaynak: AA