Marmaris, tarihi ve doğal güzellikleriyle Türkiye'nin en gözde tatil beldelerinden biri. Bu güzel kentimize sanatın da renk katacağı Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali 3. kez kapılarını açtı. 11 Mayıs - 30 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek festival, klasik müzik, caz, koro, sokak konserleri, panel, söyleşi, sergi ve atölye çalışmaları gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Hemithea Tapınağı ve Kastabos Kutsal Alanı Odak Noktasında

Bu yıl festivalin odağı, Marmaris Hisarönü yakınlarında bulunan Hemithea Tapınağı ve Kastabos Kutsal Alanı. Bölgenin tarihi ve kültürel zenginliklerini ön plana çıkarmayı amaçlayan festival, antik kentlere ve yapılara dikkat çekmeyi hedefliyor.

Marmaris'i Yeniden Festivaller Kenti Yapmak Hedefi

Marmaris Belediye Başkanı Acar Ünlü, festivalin açılışında yaptığı konuşmada, Marmaris'i yeniden festivaller kenti yapmak istediklerini belirtti. Ünlü, "Hedefimiz Marmaris'i festivallerin çeşitlendiği bir bölge haline getirmek. Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali'ni dünyanın bütün bölgelerinden sanatçıların yer almak isteyeceği bir festival haline gelmesi için elimizden geleni yapacağız" dedi.

Geçmişten günümüze 'mesleki eğitim' sergisi Geçmişten günümüze 'mesleki eğitim' sergisi

Zengin Program ve Renkli Etkinlikler

Festival kapsamında Türk-Fransız-Alman Dostluk Konseri, Dünya Anne konseri gibi birçok önemli etkinlik yer alıyor. Ayrıca, klasik müzik severler için Quator A Cordes ‘‘Amici’’ Oda Müziği Topluluğu ve MAKSAD Oda Müziği Topluluğu'nun konserleri de büyük ilgi görecek.

Marmaris'e Sanatın Dokunuşu

Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali, kentin turizm potansiyeline önemli katkılar sağlayacak. Festival, Marmaris'in sadece deniz, kum ve güneşten ibaret olmadığını, tarihi ve kültürel açıdan da oldukça zengin bir bölge olduğunu gösterecek.

Editör: Kazim Bozkurt